Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Molekulārā bioloģija ļauj daudz parametrus uzzināt konkrētā audzējā un pēdējās desmitgadēs ir radīti medikamenti, kas vēršas pret noteiktu mutāciju, pret specifisku receptoru, kas tiek atrasts audzējos, līdz ar to varam nozīmēt konkrētu medikamentu konkrētam pacientam, zinot, ka tam jādarbojas, par personalizētu vēža ārstēšanu stāta Jānis Eglītis.

Vai Latvija ir gatava personalizētai vēža ārstniecībai? Bet, kas īsti ir personalizēta ārstēšana un kāda ir pašreizējā situācija valstī – diagnostikas iespējas un inovatīvo zāļu pieejamība? Kas ir izdarīts līdz šim, lai uzlabotu situāciju, un kas ir jādara, lai mēs sasniegtu citu valstu līmeni un lai cilvēkiem būtu pieejama  personalizēta vēža ārstēšanu, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Latvijas Onkoloģijas centra onkoloģe ķīmijterapeite Signe Plāte, profesors Latvijas onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis un Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.

"Vienkārši sakot, personalizēta medicīna nozīmē pareiza terapija pareizam pacientam pareizā mirklī," norāda Signe Plāte. Viņa vērtē, ka Latvija ir gatava personalizētai vēža ārstniecībai.

"Onkoloģijā var runāt par profilaksi, kas būtu daudz lētāk pielietojama un ar būtiskāku pozitīvo pienesumu. Te jārunā par pretsmēķēšanas aktivitātēm, arī par uzturu un fizikām aktivitātēm. Audzēji, kas raksturīgi Rietumu civilizācijai, ir  atkarīgi no rietumnieciskā dzīvesveida," uzskata Jānis Eglītis.

Signe Plāte norāda, ka neaizejot uz skrīningu, mamogrāfiju vai dzemdes kakla citoloģiju, cilvēkirada iespējamību milzīgām ciešanām sev un saviem tuviniekiem.

Romualds Ražuks piebilst, ja skrīningam atsauktos nevis 46%, bet 70% sieviešu, katru gadu tiktu izglābtas 400 sievietes, kas priekšlaicīgi mirst no krūts vēža.