Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lielā mazākumā ir tie, kas domā, ka vajadzētu strauji ierobežot glifosāta un pesticīdu lietošanu, vērtē Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis raidījumā Kā labāk dzīvot.

Savukārt Rīgas Stradiņa Universitātes Darba drošības un vides veselības institūta Higiēnas un arodslimību laboratorijas vadītāja Inese Mārtiņsone norāda, ka ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošanai ir striktas prasības, ir prasības tehnikai un cilvēkiem ir jābūt apmācītiem, kā arī ir stingra kārtība, ka drīkst veikt lauku miglošanu. Lielākā problēma ir šo prasību ievērošana.

Mārtiņsone skaidro, ka tāpat kā cilvēkiem vajag zālēs, kad ir saslimuši, arī augiem slimības gadījumā tādas vajag. Arī viņas vecākiem ir zemnieku saimniecība, un kontrolējošās iestādes prasa, lai zemnieki lietotu pesticīdus augu slimības ierobežošanai, ja ir tāda konstatēta.

Vides zinātņu doktore Jana Simanovska norāda, ka pētījumi pasaulē liecina, ka nākotne pieder ilgtspējīgai lauksaimniecībai, ar to parasti saprot mazos un vidējos zemniekus. Tas nozīmē nodarboties ar lauksaimniecību nevis intensīvām, bet zināšanu pilnām metodēm. Viena no tām ir bioloģiskā lauksaimniecība, bet ir arī citas metodes, tā vietā, lai kaut ko kaisītu, izmanto profilaksi. Piemēram, mainot laukus jeb augu seku, tā neļaujot kukaiņiem attīstīties. Var izmantot dabiskos ienaidniekus - putnus. Ja pārāk aizraujas ar miglošanu, pazūd arī dabiskie ienaidnieki dažādiem kukaiņiem, tad atkal ir vairāk jāmiglo.

Latvijā lauksaimniecībā izmantojamo pesticīdu lietošana ir stingri limitēta, tomēr daudzu aculiecinieku redzētais liek domāt, ka dažādas augu aizsardzības ķīmijas izmantošana notiek biežāk, nekā tas tiek norādīts oficiālajās atskaitēs. Par to, ka daļa šo pesticīdu atliekvielu nonāk mūsu pārtikas apritē, jau esam stāstījuši, tāpēc šajā raidījumā Kā labāk dzīvot skaidrojam, kāda ir pesticīdu ietekme uz cilvēkiem, kas nodarbojas ar lauku miglošanu, kā arī dzīvo migloto lauku tuvumā.