Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Ja kases čeku paņem ar diviem pirkstiem, uz tiem jau paliek 1,5 – 4 mikrogrami bisfenola A. Tikai no pieskāriena," raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj profesors, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš.

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis uzskata, ka bisfenols A ir tikpat bīstams kā herbicīdi un pesticīdi. Bisfenols A ir viela, kas bojā hormonu sistēmu visvairāk: bojā spermatozoīdus, olšūnas un tajā lielumā atstāj neatgriezeniskas sekas uz nākamo paaudzi. Ir viens no galvenajiem prostatas vēža iemesliem.

Kalviņš skaidro, ka bisfenolu A iegūst no naftas produktiem - no fenola un acetona un to lieto plastmasas ražošanā. Tas ir plaši izplatīts plastmasas ražošanā, kas izskatās stiklam līdzīgi, bet ir plastmasa. Problēma, ka bisfenolu nevar pilnībā pārvērst par plastmasu, paliek atliekas un tām ir nelāga spēja nokļūt vidē. Tāpat šo vielu lieto arī termojūtīgu papīru, piemēram, kases čeku ražošanā. 

Pēc savas struktūras tā ir vienkārša viela, bet ķīmiski atgādina hormonu organismā, kura funkcija ir saistīt sievišķo un vīrišķo orgānu attīstību un veselību. Bisfenola nokļūšana apkārtējā vidē un pārtikā ir nevēlama, jo tas labi uzsūcas, labi uzkrājas taukos, pieauguša cilvēka aknas labi pārstrādā. Bērna aknas – slikti.Vēl kāds sliktums – šī viela ārkārtīgi daudz uzkrājas sievietes placentā.

Biedrības "Par veselīgu Latviju" pārstāve Ilze Roze iesaka ikdienā pievērst vairāk uzmanības plastmasas pusdienas kārbiņām, vai to sastāvā ir bisfenols A. Tieši biedrība "Par veselīgu Latviju" šobrīd portālā Manabalss.lv aicina nobalsot par iniciatīvu „Par bisfenolu saturošu pārtikas iepakojuma aizliegšanu”. Tajā teikts: „Mūsdienās gandrīz katrs pārtikas produkts ir iepakots kādā plastmasas iepakojumā: kārbā, plēvē vai pudelē. Bīstamākā viela, kas sastopama plastmasā ir bisfenols A (BPA). Bisfenols A ir cilvēka radīta ķimikālija. No tās izgatavo lielās, vairākkārt lietojamās ūdens pudeles, kompaktdiskus, virtuves piederumus, nesenā pagātnē arī bērnu pudelītes un vēl citas lietas. Tāpat bisfenolu A pievieno pārklājumam konservu kārbās, lai metāls nesaskartos ar ēdienu un nebojātu to. Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties mūsu hormonālajā sistēmā.”

Apzīmējums "7" uz plastmasas iepakojuma nozīmē, ka trauka ražošanā ir izmantots bisfenols A. Tāpēc raidījuma viesi iesaka uzmanīgi aplūkot plastmasas kārbas, ko drīkst atkārtoti lietot. Pēc vienreizējo trauku izmazgāšanas trauku mazgājamā mašīnā kaitīgo vielu izdalīšanās pieaug desmitkārtīgi.