Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ir tik jauki karstā vasaras dienā ielēkt uz galvas ūdenī, bet ir viena problēma – pārāk bieži šādi lēcieni beidzas uz operāciju galda un ne vienmēr pēc operācijas neveiksmīgo lēcēju izdodas nolikt uz paša kājām. Raidījumā Kā labāk dzīvot runājam par akciju „Pārgalvis=Bezgalvis” un mugurkaula traumām, ko cilvēki gūst, pārgalvīgi uzvedoties pie ūdeņiem. Raidījuma viesi Vaivaru rehabilitācijas centra ārste Anda Nulle, mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis, Slimību profilakses kontroles centra Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume. Savu pieredzes stāstu stāsta Juris Kalniņš, cilvēks, kas guvis traumu, lecot ūdenī.

Lai pievērstu uzmanību smagajām sekām, kas jauniem cilvēkiem rodas, pārgalvīgi lecot ūdenī, kā arī neapdomīgi sportojot bez aizsargekipējuma, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vasarā īstenoja informatīvu kampaņu “Pārgalvis=Bezgalvis”.

Traumas, kas tiek gūtas, lecot ūdenī, pieaug siltā vasarā. Tie ir ap 20 gadījumi.

„Cipari nav lieli, bet sekas ir smagas, cilvēki vai nu iet iet bojā vai nonāk ratiņkrēslā,” atzīt Ilze Straume. No šādām situācijām un traumām noteikti var izvairīties.

Rehabilitācijas process pēc šādiem pārgalvīgiem lēcieniem mēdz būt smags un garš.

Šī gada kampaņa ir sākums. SPKC iecerējis par to turpināt runāt un vērsties arī pie skolēniem. Kampaņas laikā mudina aizdomāties ne tikai par to, ka viens lēciens ūdenī var sabojāt visu turpmāko dzīvi, bet runa ir par riskantu uzvedību kopumā.

Artis Gulbis norāda, ka nedrīkst lietot alkoholu, izvēloties ekstrēmos sportus. Viena glāze vīna var mainīt apziņu un cilvēks pārvērtē savas spējas.

Anda Nulle atzīst, ka ir cilvēki, kam ir nepieciešams adrenalīns, bet lecot ūdenī, ekstrēmi skrituļojot vai braucot ar motociklu, taču vajag izvēlēties atbilstošas un drošas aizsargierīces. Bet svarīgi ir arī būt atbilstoši fiziski sagatavotam.