Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kādus darbus varam dēvēt par vizuāliem mākslas darbiem un kā uz tiem attiecināmas autortiesības? Un cik brīvi varam izmantot dažādas fotogrāfijas un mākslas darbus virtuālajā vidē?

Raidījumā Kā labāk dzīvot autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūras AKKA/LAA Vizuālo darbu nodaļas vadītāja Inga Mūrniece un AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmane skaidro, kas ir vizuālie mākslas darbi un kuros gadījumos uz tiem attiecas autortiesības. 

Ja cilvēki vēlas likumīgi izmantot attēlus internetā, tad var ievietot paša fotografētas bildes; ja ir bijusi kāda foto sesija,  var vienoties ar fotogrāfu, ka var izmantot darbu internetā vai citiem mērķiem; var internetā iegādāties attēlus dažādās foto krātuvēs, bet jāpievērš uzmanība lietošanas noteikumiem.

Publicitātes foto ir tikai paraksts zem fotogrāfijas, ko vajadzētu izmantot bildēm, kurās ir redzami kādi sabiedrībā zināmi cilvēki un šis publicitātes foto saistīts ar konkrētās personības parādīšanu sabiedrībā. Tā nav norāde uz autorību.

Ja publisku objektu, piemēram, Nacionālo bibliotēku nofotografē un attēlu izmanto personiskām vajadzībā vai nekomerciāliem mērķiem, autortiesības nav spēkā. Tiklīdz attēlu izmanto komerciāliem mērķiem, atļauja jāprasa ēkas arhitektam.

Cilvēki uzskata, ja objekts izlikts publiskā telpā, to var izmantot jebkuriem mērķiem. No autortiesību viedokļa ir jāskatās, vai darbs ir aizsargāts, ja ir aizsargāts, jādomā, kādiem mērķiem cilvēks izmantos fotogrāfijas.

Piemēram, šobrīd portālā manabalss.lv cilvēkus aicina balsot par iniciatīvu „Par publiskās telpas vizuālās attēlošanas brīvību, ka aicina veikt grozījumus Autortiesību likumā, lai Latvijā līdzīgi kā vairākās valstīs būt atļauts brīvi izmantot publiski pieejamu ēku un pieminekļu attēlus. Latvijā šādu attēlu izmantošana ir ierobežota.