Šajā nedēļā, kad Latvija atminas Latvijas brīvības cīņas un valsts dibināšanu, uz lielo interviju esam aicinājuši cilvēku, kura vārds saistās ar Latvijas zaudētās brīvības atgūšanu. Mūsu studijā - žurnālists un politiķis, bijušais Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns.

Cīņa pret Daugavpils HES būvniecību lielā mērā saistīta ar Daiņa Īvāna vārdu.

Astoņdesmitajos gados mēs sevi nesaucām par zaļajiem. Runa bija par vidi un tautu. Cīņa par vides veidola saglabāšanu bija cīņa par latviešu tautu. Un par mūsu Daugavu.

Dainis Īvāns atceras Atmodas laiku, kad patiesība uzvarēja. Fakti. Skaitļi. Latvijas zinātnieku atbalsts. Kremlis pirmo reizi piekāpās sabiedrībai. Uz Latviju brauca igauņi, lietuvieši, čehi pēc padoma. Kustība pamazām vērsās plašumā. Arī Krievijā - pret upju pagriešanu atpakaļ.

Uzvarēja un vienoja - masveidīgums. Pēc mēneša aizliedza Daugavas vārdu pieminēt, bet Mikrofona aptaujas koncertā Aija Kukule dziedāja dziesmu par Daugavu. Toreiz cilvēki saprata, ka nevar stāvēt malā, ka šis ir brīdis, kad varam ko mainīt.

Atmodas laikā gājām pa naža asmeni, - atceras Dainis Īvāns. Baltijas ceļš. To Kremlis centās izjaukt tieši Latvijā, kur tika aizliegtas tiešraides 23. augustā. Tad jau vēl nebija mobilo tālruņu. Kā paziņot cilvēkiem? Ja Latvijā nebūtu Baltijas ceļš, tas nebūtu bijis arī Igaunijā un Lietuvā... Mēs dzīvojām labā laikā un esam sasnieguši ļoti daudz, - uzskata Dainis Īvāns.

Viņš stāsta par šābrīža darbu Latvijas vēstures muzejā un izstādi Brīvības bulvārī 32 - “Daugavai būt”, kas vēl skatāma līdz 16. decembrim. Par Askolda Saulīša filmu "Astoņas zvaigznes", kurai veidojis tekstus.

Politikā Dainis Īvāns vairs negrib iesaistīties, uzskatot, ka jānāk jauniem cilvēkiem. Revolūcija tagad neesot nepieciešama, bet nevajagot nolaisties. Arī filma aicina būt aktīviem. Un politiķi lai strādā ne savā, bet tautas labā. Viņš atceras, ka Augstākajā Padomē deputātiem bijis kauns sev lielākas algas uzlikt, un aicina nebalsot par tiem, kas velk projām no Eiropas Savienības. Sasniegtais ir milzīga vērtība, - uzskata Dainis Īvāns.