Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Tieši mēnesis ir palicis līdz brīdim, kad Latvijā beigs pastāvēt Latvijas Gāzes monopols. Viena no visslēgtākajām sistēmām tiks atvērta konkurencei. Taču informācija, kas nonākusi publiskā telpā, radījusi satraukumu, ka Latvijas Gāzes sadalīšanas dēļ tarifi var ļoti būtiski pieaugt. Kāpēc tā? Kāda ir situācija? Par to sarunā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas padomes priekšsēdētāju Rolandu Irkli, Ekonomikas ministrijas Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktori Olgu Bogdanovu un LTRK Enerģētikas komitejas vadītāju Kasparu Osi.

Kaspars Osis stāsta, ka uzņēmēji ir neziņā par jaunajiem gāzes tarifiem un pēc analoģis ar elektrību sagaida, ka tie būs augstāki. Uzņēmēji prognozē 3 līdz 4 % sadārdzinājumu. Nav arī saprotams, kāpēc Gazprom gāzi Vācijai pārdod lētāk nekā Latvijai, lai gan esam tuvāk.

Tarifu pieaugumu apstiprina Rolands Irklis, gan skaidrojot, ka izmaksas nepieaug, bet tarifu augšana saistīta ar apjoma samazinājumu Latvijas pārvades sistēmā, gan Latvijas patēriņam, gan ar to, ka Inčukalna gāzes krātuvi vairs gāzes uzglabāšanai neizmanto Gazprom un arī Igaunija. Līdz ar to neizmanto arī gāzes pārvades sistēmu. Bet labā ziņa ir tāda, ka par gāzes glabāšanu Latvijā interesējas lietuvieši. Aprīlī gan vēl izvēle par gāzes piegādātāju nebūšot jāizdara, tam laiks būs līdz 15. jūnijam, - skaidro Rolands Irklis. - Bet gāzes pārvades izmaksas tirgotājs ieliks cenā.

Olga Bogdanova skaidro, ka valsts garantēs mājsaimniecībām zināmu stabilitāti. Mājsaimniecības, ja vēlēsies, varēs palikt pie regulētās cenas.