Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Jauno pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modeli diskusijas dalībnieki raidījumā Krustpunktā vērtē atzinīgi. Pašvaldību vadītāju viedokļi par iecerētajām izmaiņām ir dažādi, gan saprotoši, gan noraidoši.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Māris Kučinskis vērtē, ka jaunais modelis ļaus vairāk plānot kredītus un investīcijas, pašvaldības nebūs atkarīgas no dotācijām. Asociācijas kopējais viedoklis ir, ka jaunais modelis ir daudz labāks, protams, būs teritorijas, kur būs vajadzīgas īpašas mērķdotācijas.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks Gints Kaminskis norāda, ka savienība jau 2013. gadā runājusi par nepieciešamajām izmaiņām finanšu izlīdzināšanas modelī, tāpēc pieņemtais likums vērtējams pozitīvi, bažas rada, kāda būs nākotne. Protams, likums visas problēmas neatrisina. Vēl vajadzētu runāt un vienoties par proporcijās ieņēmumos: ja valstij pieaug ieņēmumi, tie palielinās arī pašvaldībām, un otrādi.

Kaminskis vērtē, ka no jaunā modeļa cietēji būs cietēji Latgale, ieguvēji - lielās pilsētas, novadi Vidzemē, Zemgalē. Protams, pašvaldības ir ieinteresētas uzņēmējdarbības attīstībā, bet algas atšķiras pa reģioniem, ja alga mazāka, arī iedzīvotāju ieņēmumu nodoklis mazāks. "Te arī veidojas nevienlīdzība," bilst Kaminskis.

Reģionālo attīstības centru pārstāvis Smiltenes mērs Gints Kukainis bilst, ka būtiskākie uzsvari jaunajā likumā ir pieņemami, jo vērsti uz vietām, kur notiek darbība. Kukainis arī norāda, ka 119 pašvaldībām būs grūti izveidot modeli, kas patiks visiem un visas problēmas likums nerisina un nerisinās.

Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās uzraudzības departamenta direktore Inta Komisāre atzīst, ka ministrija vēlas, lai šis modelis  stimulētu pašvaldības domāt par pašu ieņēmumiem, lai tiktu veicināta uzņēmējdarbība administratīvajā teritorijā un lai ieguvējs būtu pašvaldības iedzīvotājs.

Garkalnes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bauze-Krastiņš norāda, ka ieņēmumi uz vienu iedzīvotāju pašvaldībā kritīsies. Ir izveidota formula, kas mehāniskā veidā liek kādām pašvaldībām zaudēt. Komisāre skaidro, ka pašvaldība, kas bijusi bagāta pirms izlīdzināšanas, tāda būs arī pēc tās, jo "pašvaldība saņem 60 procentus no vidējiem [ieņēmumiem] valstī un 40 procenti nepiedalās izlīdzināšanā un saglabājas pašvaldībai." 

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, lai arī viņa novads saņems mazāk līdzekļu, saka: "mēs neraudam, jo modelis bija jāmaina". Cerību vieš tas, ka daudz runā par Latgales programmām un krasi mainījusies ministriju attieksme pret uzņēmējdarbību.