Šodien ir Lielā piektdiena, kad  kristīgās baznīcas piemin Kristus krustā sišanu un nāvi. Kopš šī notikuma ciešanas pasaulē nav mitējušās, un pēdējā laikā diemžēl par tām dzirdam arvien biežāk. Pēdējo nedēļu ziņas par to, ka Sīrijā tika lietoti ķīmiskie ieroči, kuros bojā gāja bērni un zīdaiņi, tik ļoti satrieca pārējo pasauli, ka pat ASV prezidents Tramps, kurš solīja Sīrijas karā neiesaistīties, sabombardēja Sīrijas aviobāzi. Pasaulē ir nemierīgi. Bet kā tas izskatās no kristīgās baznīcas viedokļa? Ko par notiekošo saka kristīgās konfesijas, kuras mēs Latvijā dēvējam par tradicionālām? Šodien Krustpunktā piecu kristīgo baznīcu pārstāvji - mācītāji, lai runātu par aktualitātēm. Studijā: Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps emeritus Pāvils Brūvers, Adventistu baznīcas bīskaps emeritus, Cēsu draudzes mācītājs Viesturs Reķis, Baptistu baznīcas Madonas draudzes mācītājs Pēteris Eisāns, Metodistu baznīcas superintendante Gita Medne un Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhidiecēzes ģenerālvikārs Andris Kravalis.

Pēteris Eisāns pats bijis ASV un zina, ka ASV daudzi ir neapmierināti Trampa nekristīgā rakstura dēļ. Situācija Sīrijā ir ļoti sarežģīta. Pats ticies ar vairākiem sīriešiem. Viņi zaudējuši radiniekus. Tas nav pilsoņu karš. Vairākas valstis iesūta naudu, ieročus. Daudzus satraucis notikusī ķīmisko ieroču lietošana, gan gaisa uzbrukumi no ASV puses. Taču nevar zināt, vai tas ir Trampa lēmums, jo daudzas lietās viņš atbalstu nav guvis – gan veselības reformā, gan citviet, bet par uzbrukumu Sīrijā lēmums bijis ļoti ātrs.

- Taču valstij dota zobena vara, un tai ir jārūpējas par saviem ļaudīm. Ja informācija ir patiesa, tad agrāk nebija ticības, ka ASV kļūs atkal par patiesības aizstāvi. Taču notikušais liecina, ka ar ASV nav tik ļauni. 

Gita Medne uzskata, ka notikušais liek kristiešiem dziļi aizdomāties pret karu. Pati bijusi Amerikā, kad bija karš Bosnijā. Taču pasaule tikpat kā nereaģēja. BBC dzirdētais liecina, ka Trampu atbalsta daudzi cilvēki. Kad Obama runāja, bija jaušama sarkanā līnija. Viņai šajā situācijā atbildes nav.

Viesturs Reķis bilst, ka jautājums ir par to, vai piedot, vai atbildēt ar zobenu. Kristus māca mīlēt arī ienaidniekus. Nevar prasīt, lai tie, kuri nav kristieši, dzīvotu pēc kristiešu principiem. Katram savas funkcijas. Tā ir valsts atbildība. Ne Tramps viens pieņem lēmumu. Baznīca aicina lūgt arī par tiem cilvēkiem, kas nav kristieši, bet cieš. Valsts funkcija ir – ar zobenu apbalvot un sodīt. Neesot politiķis, tic, ka lēmums ir pieņemts atbildīgi.

Andris Kravalis skaidro, ka Lieldienu laikā mēs apceram Kristus ciešanas. Un ir liela daļa cilvēku, kas nedzīvo brīvībā. Pats bija Romā pie pāvesta, kad Ēģiptē bija sprādzieni divās baznīcās. Vienā – 28 bojā gājušie, 78 - ievainoti. Otrā – 16 bojā gājušie. Atbildību uzņēmās „Islama Valsts”. Bet kāpēc nevainīgiem cilvēkiem bija jāatdod savas dzīvības? Tā bija vēršanās pret kristietību. Mums kā kristiešiem jālūdz. Kristus neaicina uz karadarbību, kariem.

- Mēs zinām salīdzinājumu. Baznīca ir labā roka, kreisā – valsts ar zobena un tiesu varu. Un valsts arī rūpējas, lai labā roka var darboties. Pasaulē tiek radīti mīti vai viedokļi. Savulaik teica, ka Sadamam Huseinam ir ķīmiskie ieroči, bet neko neatrada. Taču karš bija īsts. Ruandā bija genocīds, bet ASV pret to neiestājās. Tie lieli meli bija, ka ieveda karā arī Irāku. Baznīcai jāstāv par patiesību.

- Kristus uzsver garīgo spēku. Mēs neizvēlamies ieročus – iet pret kādu, bet cilvēki ir jāaizstāv.

- Kā aizstāvēt? Ar zobeniem?
- Svarīgi, cik liels ir garīgais spēks. Mēs esam aicināti rādīt labo.

Gita Medne skaidro, ka baznīca ir spēks. Pati uzaugusi ASV. Politiķi liela daļa arī ir kristieši. Baznīca – tā arī ir cilvēki. Vajag ne tikai sludināt, bet arī palīdzēt cilvēkiem. Taču pilnīgas atbildes nav.
Andris Kravalis: - Man arī nav atbildes.
- Kad Kristu sita krustā, par viņu neiestājās. Mums ir tā atbildība – iestāties par cilvēkiem un valsti.
- Katram sava atbildība?
- Nav tādas receptes. Kādreiz redzējām, kā amerikāņu valdība konsultējas ar baznīcu. Ir situācijas, kad Kristus sniedz atbildi.
Gita Medne: - Ja ir pieņemts lēmums, jārīkojas. Ir piemēri, kur kristieši pēc kara zaudē līdzjūtību pret tuvāko. Notiek izvarošanas utt. Ja tev jāiet karot, nezaudē cilvēcību.
Andris Kravalis: - Baznīca neorganizē armiju. Kristiešu harta ir evaņģēlijā. Būt atbildīgam pret tautu, valsti un to, kas sagaida.
Mums nav domstarpību par Dzimtenes aizstāvību, bet par notikumiem citviet, tur cilvēkiem kļuvis sliktāk. Attaisnojums ar mērķi – režīma maiņa. Patiesībā tā ir merkantila motivācija - iet citās valstīs mainīt režīmu. Kas notiek Lībijā? Tur pat mūsdienās cilvēkus pārdod verdzībā.
- Vai tiešām ir bezdibenis starp reliģijām? Jo musulmaņu ekstrēmisti reliģijas vārdā dara.
M: Tur nav nekāda sakara ar reliģiju. Tā ir politika. Mediji iespaido pasauli. Un viņi prasmīgi tos izmanto. Te ir runa par varu. Tie, kas nogalina sevi un citus, viņiem ir „izskalotas smadzenes”.
- Nepiekrītu. Ja es gribu uzzināt par kādu ticību, es eju, piemēram, pie katoļiem, pie metodistiem. Es eju pie avotiem. Bet viņi pauž, ka nerimsies, kamēr būs kristieši. Atbilde ir teoloģiska. Bumbas arī nevarēs šo karu uzvarēt. Atbilde ir teoloģijā. Kristietība pārdzīvo krīzi. Ko teiksim jauniešiem? Tur saka: tu izmainīsi pasauli. Dod jēgu dzīvei. Jāstāsta kristietības būtība. Jo ir uzskatu sadursme.
- Tad kristīgā vēsts zaudē?
- Reliģija arī ir viens no līdzekļiem, un to var izmantot kā ideoloģiju. Jautājums ir, cik tālu mēs ietekmējamies. .
Andris Kravalis: -Mēs nevēršamies pret korānu. Tur ir daudz pazīstama. Kristietībai ir 2000 gadu. Pāvils reiz teica: „ Visi, kas grib dzīvot Jēzū Kristū, tiks vajāti”. Kristietībai ir citi ieroči. Atbalstīt tos, kas cieš.
Pāvils Brūvers: - Ir sajūta, ka tā ir divu pasauļu sadursme. Pūķim ir daudz galvu. Tas ir sākums un ies plašumā. Bet Kristum pieder uzvara.
- Austrumu zemēs redzētā milzīgā piedošana. Vairojas ateisti un neafišēti kristieši.
Gita Medne: - Šobrīd rietumu baznīca piedzīvo lielu krīzi. Tas nāk par labu. Mums nav jāmaksā par to, ka esam kristieši. Jāsāk saprast, ka mums vajag Kristus vēsti.
- Terorisms nav uzvara. Dievam ir uzvara. Dievs sagaida godīgumu, žēlastību, lai godātu Dieva pasauli.
-: Dievs meklē saikni ar mums.
- Vai žēlastības izrādīšana ir arī bēgļi Latvijā?
Gita Medne: - Jābūt gudriem. Mums kā baznīcām jādomā, kā adaptēt.
Andris Kravalis:- Ja kristieši, kas vajāti… tas dod spēku. Iestāties par viņiem, un sargāt šos cilvēkus.