Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pasaulē baznīcas arvien vairāk izsakās par politiskiem jautājumiem, baznīcai nebūtu jānodarbojas ar politiku, atšķirīgi uzskata eksperti raidījumā Krustpunktā, diskutējot par pareizticīgās baznīcas lomu un ietekmi Latvijā.

Studijā Saeimas deputāts, viens no aktīvākajiem Pareizticīgās baznīcas draudzes locekļiem Latvijā Sergejs Mirskis, reliģiju pētniece Agita Misāne un politoloģijas doktors Andrejs Berdņikovs. Pa tālruni sazināmies ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes asociēto profesoru vēstures zinātņu doktoru Aleksandru Gavriļinu.

"Ne tikai Krievijā un Latvijā, bet visā pasaulē vērojama tendence, kas sekularizācijas posmā bija klusāka, arvien vairāk baznīca izsakās par politiskiem jautājumiem, sociāliem jautājumiem. Arī Latvijā to var vērot un šī tendence pieaugs. Atšķiras jautājumu fokuss, par ko baznīcas izsakās. Ja Rietumu pasaulē tie vairāk nabadzības, sabiedrības nevienlīdzības jautājumi (..), tad Austrumeiropā un bijušajā postpadomju telpā tendence vairāk ir uz izglītību, ģimenes jautājumiem, reproduktīvo veselību. Tā nav tendence, kas unikāla tikai Krievijā," uzskata Agita Misāne.

Andrejs Berdņikovs, kurš pats ir vecticībnieks un atzīst "mēs tādi dumpinieki", par tradicionālo pareizticīgo baznīcu bilst, ka tai ir vairāk tendence sadarboties ar varu, ne to izaicināt.

"Ja Krievijā pareizticīgā baznīca tradicionāli cenšas nestrīdēties ar varu (..), bet, manuprāt, mūsu mācītāji visādi izvairās no konfliktiem ar vietējo varu un cenšas nomierināt situāciju, ja runājam par krievu kopienu, dumpinieciskiem noskaņojumiem," norāda Berņikovs.

Mirksis bilst, ka valstīs, kur pārsvarā ir pareizticīgie cilvēki, ietekme un interese par savas valsts politiskiem jautājumiem ir lielāka. Latvijā pareizticīgā baznīca ir trešā lielākā, un baznīcai nav iespējas nopietni ietekmēt politiku, sākt nodarboties ar politiku. Mirskis atgādina, ka Metropolīts Aleksandrs teicis, ka baznīcai jānodarbojas ar garīgiem jautājumiem jānodarbojas nevis ar politiku.

Aleksandrs Gavriļins norāda, ka Krievijas un Latvijas pareizticīgā baznīca atšķiras, jo mēs dzīvojam neatkarīgā valstī. Līdz arī to izpratne par politiskiem jautājumiem ir citāda.

“Nekāda,” vērtē Gavriļins šī brīža Latvijas Pareizticīgās baznīcas politiku. “Vajag kaut kādu nostāju tomēr paust. Nevar būt pilnīgi nost no visām norisēm, kas notiek valstī. (..) Baznīca ir abstrahējusies no visa, kas apkārt notiek."