Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijai neizdodas piesaistīt investoru naudu. Savulaik investīcijas tika piesauktas kā galvenais dzinulis un cerība, ka tās ļaus ekonomikai tikt pie lielākiem apgriezieniem. Pēdējā laikā par starptautisko investīciju piesaistīšanu runā mazāk, jo gadi iet, bet ar lieliem investoriem lepoties nevaram. Kāpēc Latvija tā arī nav kļuvusi par investīcijām pievilcīgu zemi, un vai kaut kas varētu mainīties?

Nule kā beidzies termiņš, līdz kuram ministrijām un sociālajiem partneriem jāiesniedz Finanšu ministrijai priekšlikumus ēnu ekonomikas samazināšanai. Par šovasar topošā Ēnu ekonomikas apkarošanas plāna mērķiem un to, kā tos plānots sasniegt, vairāk Madaras Fridrihsones sižetā.

Studijā diskutē Rīgas ekonomikas augstskolas pētnieks Arnis Sauka, Ārvalstu investoru padomes izpilddirektors Ģirts Greiškalns, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ilmārs Šņucins un Izglītības ministres  padomnieks rīcībpolitiku ieviešanas jautājumos Kaspars Bērziņš.

Ārvalstu investoru padome pasūtījusi pētījumu, lai noskaidrotu pašu investoru redzējumu par darbību Latvijas ekonomikā, viedokli par uzņēmējdarbības vidi šodien un kādu to vēlētos redzēt.

Pētījuma veicējs Arnis Sauka min, ka vēl nepabeigtajā pētījumā investori norāda uz problēmām ar demogrāfiju un darbaspēka pieejamību. Tāpat investori kā problēmu min izglītības kvalitāti un nepieciešamību veikt reformas dažādos izglītības sistēmas līmeņos, lai arī ir izmaiņas uz labo pusi. Trešā lieta, ko min investori, nodokļu sistēma Latvijā. Ja neskaita darbaspēka nodokļu apjomu, investori kopumā problēmu norāda konsekvences trūkumu un likumu darbības nodrošināšanu.

Ilmārs Šņucins gan min, ka nodokļu sistēmas karkass Latvijā ir stabils kopš 1995. gada. Uzņēmējus tracina daudzās nelielās izmaiņas.

Tam nepiekrīt ne Līga Meņģelsone, ne arī Sauka, atsaucoties uz investoru vērtējumu. Kāda nodokļa izmaiņas kaut viena procenta apmērā uzņēmējiem ir būtiskas.