Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


“Mediācijā neorientējas uz pušu prasībām, bet uz interesēm. Tās noskaidrojot, ir iespējams panākt citus risinājumus. Ne vienmēr tas ir kompromiss, kur kāda puse piekāpjas. Var iegūt rezultātu, kur abas puses nejūtas kā zaudētāji,” raidījumā “Krustpunktā” skaidro Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātas tiesnese, Eiropas tiesnešu asociācijas mediācijai biedre Zane Pētersone.

Šī gada vasaras sākumā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma un Valsts prezidents izsludināja Mediācijas likumu. Tas nozīmē, ka nu arī Latvijā tiesu praksē ir ieviesta mediācijas prakse. Mediācija nozīmē izlīgumu, kuru panākt palīdz profesionāls konsultants jeb mediators. Diskusijā par mediāciju piedalās arī Tieslietu ministrijas Valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina un zvērināts advokāts, mediatoru sertifikācijas komisijas loceklis Sandis Bērtaitis.

Mediācija ir pušu brīvprātīgas sadarbības process, mediators nav strīda izlēmējs, viņš ir sarunas vadītājs. Viņš nedrīkst darboties kā vienas puses ieinteresētā persona. Mediācija ir daudz lētāka par tiesāšanos un arī daudz ātrāka nekā tiesāšanās dažādu instanču tiesās, skaidro eksperti.

Mediāciju tiesu praksē Latvijā izmanto arī pirms likuma pieņemšanas. 2013. gadā 500 gadījumos izmantota mediācija un 75 procenti gadījumu ir ar pozitīvu rezultātu.

No 2015. gada 1. janvāra sāks darboties tiesas ieteiktā mediācija. Ja cilvēkam ir tiesvedība un viņš dosies uz tiesu pieteikt prasību, tiesnesim būs pienākums informēt un piedāvāt mediāciju. Ja šobrīd vēlas izmantot mediāciju, var doties pie jebkura praktizējoša mediatora.

No 2015. gada 1. janvāra darbu sāks pirmie sertificētie mediatori. Par mediatoru varēs kļūt tie, kas būs nokārtojuši pārbaudījumu. Tam nav obligāti jābūt juristam. Mediatori joko, ka sliktākie mediatori ir tiesneši, advokāti un skolotāji, jo viņiem šķiet, ka pašiem vienmēr ir taisnība.