Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Neesmu sadzirdējis pietiekami daudz argumentu, ka vēršanās Satversmes tiesā bēgļu jautājumā ir pareizais ceļš, atzīst tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) raidījumā Krustpunktā.

Rasnačs norāda, ka ne vienmēr vēršanās Satversmes tiesā ir labākais ceļš problēmas risināšanai. Ministrs atsaucas uz vēsturi un min, ka Abrenes lietā tieši vēršanas Satversmes tiesā pielika punktu jebkādām turpmākajām sarunām par Abreni kā Latvijas teritoriju.

"Pareizākais ceļš ir stiprināt valdības nostāju Eiropadomē šajos jautājumos un īpaši stiprināt Iekšlietu ministrijas nostāju, stiprināt Ārlietu ministrijas nostāju šajā jautājumā," vērtē Rasnačs.

Rasnačs uzskata, ka valdībai jābūt arvien stingrākai nostājai bēgļu uzņemšanas jautājumā, lai arī ir panākts brīvprātības princips, ir jāatgādina par Latvijas īpašo stāvokli, par valstsnācijas statusu, par lielo skaitu trešo valstu piederīgo. Rasnača nostāja ir, ka šajā jautājumā vajadzētu rast kopīgu pozīciju visām Baltijas valstīm un ārlietu un iekšlietu ministram jābūt kopīgai pozīcijai un aktīviem. Rasnačs uzskata, ka iekšlietu ministrs rīkojas aktīvi, bet pārmet ārlietu ministram, ka nav nekas paveikts, lai stiprinātu mūsu pozīciju.

"Ir vēl divas lietas, par kurām jārunā," norāda Rasnačs. "Agri vai vēlu karadarbība šo patvēruma meklētāju zemēs beigsies, ir jārada visi apstākļi, lai viņi tur varētu atgriezties. Ir jāsniedz atbalsts šīm zemēm (..)  Otra ļoti sāpīga problēma – ne tikai cilvēku kontrabanda, bet ļoti augsta latentā korupcija valstīs, kas piešķir patvēruma meklētāju statusu. Arī Eiropas Savienības valstī. Dienvidu valstis augstā korupcijas riska zonā."

Runājot par otru aktualitāti - Liepājas tiesas spriedumu, kas rosinājis ar Tieslietu ministriju veikt pārbaudi, Rasnačs norāda, ka uzteicamu darbu veikusi Krimināllikuma darba grupa sagatavojot priekšlikumus. Paredzēts turpmāk visus dzimumnoziegumus kvalificēt kā smagus vai sevišķi smagus. Ja noziegums būs kvalificēts kā smags, būs arī izmaiņas saistībā ar pirmstermiņa atbrīvošanu. Bargāki sodi būs, ja noziegums izdarīts pret mazgadīgo. Tāpat pagarināts no trim līdz pieciem gadiem būs probācijas termiņš.

"Priekšlikumā par noilguma atcelšanu šādiem noziegumiem, darba grupa konstatēja, ka ir noilgums jāpagarina, noilguma termiņš veidojas pilngadība plus 20 gadi," skaidro Rasnačs. Līdz ar to, ja persona bērnībā seksuāli izmantota, arī pēc pilngadības sasniegšanas varēs vēl vērsties tiesā.

Ministru izjautā žurnālisti Zane Mače no žurnāla „Ir” un Ivo Leitāns no Latvijas Radio Ziņu dienesta.