Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ir jāmaina sistēma, atbildība ir jāuzņemas likumdevējiem, ir jāspēj atbildība uzņemties jebkuram un atbildīgi jāinformē par paveikto, secina diskusijas dalībnieki raidījumā “Krustpunktā” , vērtējot aizvadīto gadu – gadu pēc Zolitūdes traģēdijas.

“Ir jāmaina sistēma,” uzskata biedrības „Zolitūde 21.11” pārstāvis Imants Burvis. “Parlamentārā izmeklēšanas komisija ir vienīgā institūcija, kura var meklēt, kā mainīt šo sistēmu.” Burvis gan arī atzīst, ka sistēmu mainīt būs ļoti grūti.

“Atbildība jānes likumdevējam, kurš radījis augsni šādai traģēdijai,” bilst Gundars Jankavs no sabiedrības par atklātību „Delna”. “Kurš cits, ja ne likumdevējs rada nosacījumus dzīves situācijām, kurās atrodamies. Pirmām kārtām, atbildība jāuzņemas tām institūcijām un vadītājiem, kas ilgstoši strādājuši iestādēs, kuras atbildīgas. Kaut vai skatīsimies uz pašvaldības būvvaldi. Kā varēja notik būvniecības darbi otrā stāvā virs cilvēku galvām?”

Jankavs ir arī skeptiskāks par parlamentārās izmeklēšanas komisijas iespējamo veikumu. "Politiķim jāvar pacelties augstāk par savu politiķa amatu un skatīties uz lietām kā cilvēkam, būt kā sabiedrībai un skatīties uz lietām pēc būtības, nevis pozīcija – opozīcija. Šai komisijai ir jābūt vienotai, vai viņi to spēs? Šaubos," norāda Jankavs.

Pilsoniskās alianses politikas koordinatore Inta Šimanska vērtē, ka ir jārunā par izdarīto. “Tas, ka neredz, nenozīmē, ka nenotiek,” norāda Šimanska. Ir jārunā atbildīgajām institūcijām un to pārstāvjiem, lai skaidrotu, kādas izmaiņas ir veiktas regulējumos.

Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks akcentē valsts paveikto gada laikā, lai stiprinātu atbildību, lai tā nonāktu līdz katram cilvēkam. Viņš min izmaiņas būvniecības regulējumā un jaunas iniciatīvas civilās aizsardzības un katastrofu jomā. Vilks norāda, ka jau labu laiku ir vēlme pēc iespējas vairāk funkciju nodod pašvaldībām, tā tas noticis arī būvniecībā. Valsts iejaucās būvniecības procesā visai pastarpināti. Vadlīnijas, ka brīvais tirgus var visu pārvaldīt, nav īstenojušās. Bet nav vienkārši pateikt, ka Būvniecības birojs atrisinās visas problēmas.

Savukārt organizācijas „Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta vērtē, ka traģēdija parādīja, ka neesam gatavi sniegt palīdzību tādās nelaimēs un palīdzības sistēma nepastāv. Par to liecina valsts un pašvaldības steidzīgie lēmumi pēc nelaimes izmaksāt kompensācijas. Tā bija vajadzīga, bet haotiska rīcība. "Ja viens cilvēks aiziet bojā un viņam paliek trīs bērni, vai viņam nav no pašvaldības garantēti 14000 eiro un psihologa palīdzība. Diemžēl nav," atzīst Dimanta un bilst, ka kompensāciju izmaksa parādīja sasteigtu reakciju un savā ziņā liekulību. Mēs palīdzēsim, bet visi pilsoņi ir vienlīdz svarīgi.

Raidījuma viesi disktutē arī par katra cilvēka atbildību ziņot, ja viņš redz kādas nepilnības un tiesiskā regulējuma trauksmes cēlēju aizsardzībai nepieciešamību.