Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Uzsākam jaunu rubriku raidījumā Krustpunktā. Turpmāk katra mēneša pēdējā pirmdienā vienu stundu veltīsim tam, kas notiek žurnālistikā un dažādos plašsaziņas līdzekļos. Mēs daudz runājam par politiku un ekonomiku, valdību un Saeimas darbu. Diemžēl jāatzīst, ka arī žurnālistikas jomā ne vienmēr viss ir tā, kā tam vajadzētu būt. Mēs zinām, ka sarežģītākās atbildes uz jautājumiem tiek meklētas lidmašīnu melnajās kastēs. Patiesībā tās ir oranžā krāsā… Raidījums „Žurnālistikas oranžā kaste“ būs par visu, kas slēpjas tik zināmajā – mediju piedāvātajā informācijā.

Pirmā raidījuma temats: krievu valodā rakstošie un raidošie mediji Latvijā: to loma, atbildība un profesionālā kvalitāte. Diskusijā piedalās laikraksta “Vesti Segodnja” politikas žurnālists Abiks Elkins, portāla “focus.lv” žurnālists Andrejs Šavrejs un Latvijas TV Ziņu dienesta krievu redakcijas producents Vladimirs Novodvorskis. Diskusiju vada žurnālists Aidis Tomsons un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, žurnālistikas studiju programmu vadītāja Anda Rožukalne.

Paškritiski raugoties uz krievu medijiem Latvijā, raidījuma viesi atzīst, ka savu un kolēģu darbu laikā, kad krievu mediji transformējas desmit baļļu sistēmā vērtē ar atzīmi no 3 līdz 7 punktiem.

Patiesība ir kaut kur pa vidu, bilst Andrejs Šavrejs, komentējot jautājumu, kāpēc atšķiras krievu un latviešu mediju ziņas kaut vai par pēdējiem traģiskajiem notikumiem Mariupolē. Viņš norāda, ka portālā Focus.lv ir rrīnišķīga situācija, ir žurnālists, kas par Krieviju, cits par Ukrainu.

Abiks Elkins min, ka redakcijā par notikumiem Ukrainā notiek diskusijas. Ir žurnālisti, kas no Ukrainas, kuru radi ir Doņeckā.

"Ir, kas asi uzstājas pret Krievijas politiku Ukrainā, ir, kas uzskata, ka Krievijai ir taisnība un viņi var savu viedokli izklāstīt. Arī lasītāji nav viendabīga publika, visādas tautības un viedokļi par to, kā uztver konfliktu. Nav uzstādījuma, kā tieši jāraksta, bet nevar nereaģēt uz to, ko domā lasītāji, skaidro Elkins. Viņš arī uzskata, ka krievu žurnālistika ir vairāk emocionālāka.

"Nav viena viedokļa, krievu cilvēkiem Latvijā nav viena viedokļa par notikumiem Ukrainā. Nav tāds monolīts viedoklis kā latviešiem," analizē Vladimirs Novodvorskis. "Ir katrā redakcijā par un pret. Un tādi strīdi notiek kolektīvos. Ir dažādas vīzijas, dažādi viedokļi."

"Kādreiz mūsu materiāli par Ukrainu vairāk objektīvi nekā latviešu medijiem," uzskata Novodvorskis. "Daudz atkarīgs no redaktora un medija saimnieka."

Runājot par Latvijas TV, Novodvorskis bilst, ka "mums saimnieks ir valsts un man jārespektē politiskās elites viedoklis. Es tā domāju un arī daudzi skatītāji to gaida. Lai arī negribam nodarboties ar propagandu, vienalga ir uzskats, ka sabiedriskais medijs nodarbojas ar propagandu un kontrapropagandu".

"Es labprāt nodarbojas ar propagandu un kontrapropagandu, ja tas sakrīt ar manu pārliecību," tā Novodvorskis.