Valmieras drāmas teātrī jau kādu laiku var sastapt Žila Verna varoņus. Vienu no franču rakstnieka darbiem „80 dienās apkārt zemeslodei” iestudējis režisors Viesturs Roziņš. Kā 19. gadsimta zinātniskos sasniegumus padarīt aizraujošus mūsdienu bērniem, par to domājuši izrādes veidotāji, arī scenogrāfs Valters Kristbergs, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, un horeogrāfs Kārlis Božs. Izrādē piedalās pieci aktieri, taču, piemēram, Arnolds Osis atveido 17 lomas.

Ceļojumu laikā mūsdienu skatītājam palīdz piedzīvot video blogere, ko atveido topošā aktrise Klinta Leja-Reinholde. Viņas varonei tāpat kā daudziem mūsdienās tīk fiksēt katru ceļojuma soli, filmējot sevi. Un skatītāji no 21. gadsimta nokļūst 19. gadsimtā.

Žila Verna, 19 .gadsimta zinātniskās fantastikas literatūras aizsācēja, varonis -  angļu džentlmenis Fogs, kurš dodas apkārt zemeslodei, ir apveltīts ar ļoti spēcīgu raksturu. Un kā īstam angļu džentlmenim miers un sava vārda turēšana ir pats svarīgākais. Londona, Jemena, Kalkuta, Singapūra, Honkonga un tā kamēr apceļota zemeslode… Izrāde ir domāta visai ģimenei, un katrs te atradīs sev ko aizraujošu, izrādes veidotāji to iesaka bērniem no 10 gadu vecuma.

Skatītāji, gan skolēni, gan viņu pedagogi, izrādi vērtē atzinīgi, īpaši apbrīno vienu no varoņiem - Āķi, ko atveido Oskars Morozovs.

Pat aktieris atzīst, ka izrādē var izdauzīties pēc sirds patikas un iekšējā ideja par savu tēlu atnākusi jau pirmajā mēģinājumā. Tad arī režisors ieminējies par līdzīgu virzienu tēla veidošanā. „Nav vienkārši, ja ir divas izrādes dienā, gadās, ka iekrīt gultā un sāp visas maliņas, bet varbūt skatītājiem to nevajadzētu dzirdēt,” bilst Oskars Morozovs.

Pavisam cita rakstura cilvēks ir angļu džentlmenis Fogs, ko atveido Mārtiņš Liepa Aktieris atzīst, ka viņam svarīgākais bijis padarīt lomu interesantu pašam sev.

„Izlasot romānu, pirmā  doma bija, kā nepaveiksies tam, kas spēlēs Fogu. Uzrakstīts neinteresanti, kā tipisks anglis, kurš visu uztver angļu mierā, visi apkārt brīnās, bet viņam ne vaibsts nepakustas. Nabags, kas viņu spēlēs, nošausies. Tur nav ko spēlēt, garlaicīgs. Tad jādomā speciāli gājieni. Bet process ir rezultējies, pagaidām manā pieredzē tā ir: jo grūtāks mēģinājumu process, jo labāka izrādē,” tā par sava tēla izveidi bilst Mārtiņš Liepa.

Ceļojumā apkārt zemeslodei gadās situācijas, kad dzelzceļš nav pabeigts, tādēļ pasažieriem līdz nākamai stacijai jānokļūst pašiem. Daudzās dažādās zemes, to iedzīvotājus, viņu paradumus un raksturīgākās iezīmes atklāj tikai divi aktieri Ingus Kniploks un Arnolds Osis, iejūtoties viens deviņos, otrs 17 personāžos.

Savukārt režisors Viesturs Roziņš, izvēloties iestudēt Žila Verna romānu, atzīst: „Pasaules pārbūvēšana lugā – jaunuzceltās dzelzceļa līnijas, jaunizgudrotie  satiksmes līdzekļi un ātruma vērtība vistiešākajā veidā sasaucas ar šodienu, kad cilvēki pārvar arvien jaunus zinātnes un tehnoloģijas sliekšņus, un tieši tas padara šo darbu aktuālu.”