Kritiskā domāšana mākslā un dzīvē, spēja kultūras telpā atrast vietu konkrētam mākslas darbam; kritiķa un autora attiecības… Daži pieturas punkti 8. janvāra "NN naktī", kur tika pasniegta Normunda Naumaņa balva mākslu kritikā. Kultūras Rondo studijā saruna par kritikas procesiem ar balvas ieguvējiem - literatūras kritiķi Andu Baklāni un mūzikas kritiķi un apskatnieku Dāvi Eņģeli.

“Mans ceļš kritikā ir autodidaktisks. Mēģina sasaistīt ar studijām. Mazliet sāku iepazīst komunikāciju zinātni un to, kā ar diskursa analīzi var analizēt tekstus. Tas dod jaunus impulsus," atklāj Dāvis Eņģelis. “Savā ziņā atbildību par kritiķi uzņemas redaktors, kas viņu noalgo un domā, ka šim cilvēkam ir kaut kas jāuzraksta par mākslas darbu. Savā ziņā labi redaktori ir arī skolotāji."

"Ir dažādi ceļi kā kritiķi nonāk pie tā, ka raksta kritikas. Viens no tiem, studējot attiecīgās mākslas teoriju," vērtē Anda Baklāne. "Redzējums, kuru piedāvā zinātne, ir atšķirīgs. Ne katrs zinātnieks spēj būt kritiķis. Bet teorijas studijas dod vārdu krājumu un spēju strukturēt informāciju. Kritiķim jāspēj būt interesantam, zinātniekam ne vienmēr tas nepieciešams."

Viņa arī atklāj, ka nav studējusi literatūrās teoriju, sākusi ar filozofijas studijām, ko uzskata par universālu sākumu, lai apgūtu citas lietas. 

Dāvis Eņģelis min, ka pirmās kritikas mudinājis rakstīt žurnāls “Mūzikas Saule”, rīkojot jauno kritiķu konkursu. Savukārt Anda Baklāne stāsta, ka viņas pirmā recenzija bijusi par draudzenes fotoizstādi, kuru nosūtīja laikrakstam “Diena” un tā arī nekad nesaņēma atbildi. 

Dāvis Eņģelis atzīst, ka kritika kā žanrs viņam gan patīk, gan nepatīk. Turklāt iepazīstot vairāk mūziķus, sanāk svītrot cilvēkus, par kuriem nevēlas rakstīt, vēlās iet uz viņu koncertiem un baudīt mūziku, bet nevēlas par to reflektēt,

Anda Baklāne bilst, ka raksta par labi sev pazīstamu autoru darbiem, Latvijā no tā nevar izvairīties. “Pazīstot sevi, es nevaru iztēloties, kas jebkad varētu mēģināt rakstīt to, ko nedomāju par kādu autoru, tikai tāpēc, ka viņš vai viņa man ir pazīstams vai draugs. Nesaskatu tajā bīstamību, pazīstot sevi,” uzskata Anda Baklāne.

Šogad Normunda Naumaņa balvai kritikā tika izvirzīti seši kritiķi – Anda Baklāne, Pēteris Bankovskis, Lauma Mellēna-Bartkeviča, Santa Mičule, Henrieta Verhoustinska un Alise Zariņa.