29. septembrī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris 2017.-2018. gada sezonu atklāj ar vienu no grandiozākajiem simfoniskajiem darbiem mūzikas vēsturē – Olivjē Mesiāna “Turangalilu”. Šī darba atskaņojumam vajadzīgs neikdienišķi liels skaits mūziķu, un partitūrā iekļauti arī Marteno viļņi - viens no pirmajiem elektroniskajiem mūzikas instrumentiem, izgudrots 1928. gadā. Koncerts būs ne tikai LNSO sezonas atklāšana, bet arī Francijas Institūta Latvijā 20 gadu jubilejas svinības, tādēļ "Turangalilas" tehniski sarežģīto klavierpartiju spēlēs lieliskais franču pianists Rožē Miraro, Natalī Foržē spēlēs Marteno viļņus. Koncerta diriģents Andris Poga.

Programmā iekļauts arī Tālivalža Ķeniņa darbs "Beatae voces tenebrae", Izvēle nav nejauša, jo Tālivaldis Ķeniņš ir O. Mesiāna skolnieks.

“Koncerts būs liels notikums orķestrim. Liels gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Uz skatuves būs ap 100 mūziķu, kas nenotiek bieži. Pamatā LNSO mūziķu, būs arī pieaicinātie, jo 11 sitaminstrumentālistu orķestrī nav,” Kultūras Rondo atklāj LNSO valdes locekle Indra Lūkina.

LNSO galvenais redaktors Orests Silabriedis bilst, ka pirmskoncerta sarunās orķestris aicina cilvēkus mazliet iedziļināties vakara muzikālajā saturā. Tā kā šīs sezonas LNSO tēma ir Matemātika un mūzika, sarunu sākumlaiks ir nolikts pulksten 18.18.

“Mums patīk cipari, patīk simetrija. Mūzika ir draugos ar simetriju un proporcijām,” tā Orests Silabriedris. Sezonas atklāšanas koncerta pirmskoncerta sarunu viesis būs Juris Ķeniņš, Tālivalža Ķeniņa dēls. Viņš stāstīs par tēti, kurš bijis skarbs savos spriedumos.

LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga, kurš kā vadmotīvu šai sezonai 20. gadsimta mūziku, atzīst, ka ar satrauktu sirgi gaida jau sezonās atklāšanas koncertu.

“Mesiāna simfonija “ Turangalila” ir superizaicinājums,” atzīst Andris Poga.

“Ir vairāki skaņdarbi, kurus neiedomājamies, kā 20. gadsimta skaņdarbus, kaut vai Rahmaņinova 2. klavierkoncerts vai Sibeliusa 2. simfonija,” stāstot par sezonas iecerēm, bilst Andris Poga. “Virzienu 20. gadsimta mūzika domāju ne tik daudz didaktisku, lai mācītu par komponistiem un stiliem, bet, lai parādītu iespēju daudzveidību, cik dažāds ir 20. gadsimts. Ka tas nav bieds, bet kaleidoskops, ko ir vērts iepazīt, tam vajag atvērt savu uztveri un prātu, no kura noteikti nevajag bīties.”

Paralēli koncertiem arī šajā sezonā Arī šajā LNSO turpinās koncertus pirmsskolas un sākumskolas skolēniem un jauniešiem, tāpat arī turpināsies cikls “Mans pirmais koncerts”, kura ietvaros mūziķi dodas ciemos uz bērnudārziem.