Šī ir arhitektūras nedēļa ar izstādēm, lekcijām un diskusijām par to, kas ir laba arhitektūra. Nedēļas nogalē, 19. maijā, uzzināsim arī Arhitektūras gada balvas ieguvējus. Darbus vispirms atlasa nacionālā žūrijas, bet uzvarētājus nosauc starptautiska žūrija. Arhitektūras nedēļa iesākās 15. maijā, kad pie pagājušā gada laureāta (Lielās gada balvas arhitektūrā ieguvēja) Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tika atklāta Arhitektu gada balvas 2017 nominantu darbu izstāde. Tajā aplūkojami 18 nacionālās žūrijas atlasītie darbi, kopumā bija iesniegti 36 darbi.

Izstāde, kurā aplūkojami Arhitektūras gada balvai nominētie darbi, - to vizualizācijas un skaidrojoši teksti, ir iekārtota Latvijas Nacionālā mākslas muzeja laukumā un ērti pieejama ikvienam garāmgājējam. Kultūras Rondo izstādi aplūko kopā ar vienu no Nacionālās žūrijas pārstāvēm  – arhitekti Rasu Kleinu.

Žūrijā strādā arhitekti, kuri iepriekšējā gadā guvuši balvas, Rasas Kleinas un Māra Krūmiņa darbs – Maltas daudzfunkcionālā zāle bija viens no pērn godalgotajiem. Tā tas ir bijis arī iepriekš, ka gan nacionālā žūrija, gan starptautiskā darbus, ko vien iespējams, skata klātienē. Un tā Rasai Kleinai divu mēnešu darbs žūrijā izvērties ļoti aizraujošs.

„Tas prasīja daudz laika. Ir interesanti apmeklēt objektus dabā, klausīties autoru stāstus, piedzīvot ne tikai savas sajūtas, bet arī atklāt citus slāņus, kas nav tikai vizuāli un ar sajūtām uztverami,” darbu žūrijā raksturo Rasa Kleina.

„Darbs, kas noteikti ir pieminēšanas vērts, Exupery skola Piņķos. Žūrija apmeklēja visus nominētos darbus, gandrīz visus iesniegtos objektus.  Piņķu skolā arī pati vietas apmeklēšana trīs stundu garumā bija nemitīgs stāsts, kas raksturoja ēkas tapšanas procesu. Ēkā jutāmies kā citā valstī, tur valda ļoti pozitīva atmosfēra. To sajutām, ejot cauri, klausīties autoru stāstu, no sastaptiem mirkļiem – skolotājiem, bērniem. Fotogrāfijas neatspoguļo sajūtu, kas ir dabā. (..) Tā ir ļoti bagātīga un bildēs izskatās pat pārāk bagātīgā, bet dabā, ņemot vērā, ka lietotājs ir bērni un skolēni, ļoti iekļaujas,” objektu raksturo Rasa Kleina.

Kategorijā „Procesi” izvirzīti divi darbi: „Baltijas paviljons. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas apvienotā ekspozīcija starptautiskajā arhitektūras izstādē – Venēcijas biennālē” un grāmata „Kolekcionāra māja”. Rasa Kleina norāda, ka grāmatā „Kolekcionāra māja” pievērsusi uzmanību fotogrāfijām. Zaiga Gaile bija uzaicinājusi pasaulē atzītu fotogrāfu. „Bija bauda skatīties uz fotogrāfijām, kas atbilst arhitekta ekspektācijām,” bilst arhitekte.

„Mans galvenais vērtēšanas kritērijs - vai iesniegtajā darbā parādās kaut kas, kas iet pāri laikam. Ne visi nominētie darbi ir tādi. Šī grāmata noteikti, tā ir ļoti personīga, kā viss, ko dara Zaiga Gaile,” norāda Rasa Kleina.

Liels veikums, pēc Rasas Kleinas domām, ir Šaoliņas lidojošo mūku teātris Ķīnā. Taču ne nacionālai žūrijai, ne starptautiskai žūrijai to nebija iespēja apskatīt dabā.  „Tomēr šis veikums tik ievērojams, ka pacīnīsies par galveno balvu,” vērtē Rasa Kleina.

Raiņa muzejs „Tadenava” ir nozīmīgs nacionālā mērogā, to ir vērts apmeklēt, jo ne bildes, ne stāsts nevarēs nodot patieso sajūtu. „Kā katru gadu ir ievērojums daudzums rekonstrukcijas un restaurācijas projektu, viens no veiksmīgākajiem ir Ludzas lielā sinagoga. Tā ir Pētera Blūma rekonstruēta ēka,” norāda Rasa Kleina.

Žūrijas priekšsēdētājs Mārtiņs Jaunromāns norāda, ka atšķirībā no iepriekšējiem gadiem vēlējušies uzsvērt kategorijas, arī noslēguma ceremonijā mēģinās izcelt katrā kategorijā labāko. Savukārt starptautiskā žūrija vērtē darbus ārpus kategorijām.

Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonija notiks 19. maijā Dzintaru koncertzālē Jūrmalā. Tad arī uzzināsim nozares augstākās atzinības - zelta un sudraba ananāsu – ieguvējus. Savukārt Arhitektūras gada balvai nominēto darbu izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parka pusē būs aplūkojama līdz nedēļas beigām, arī Muzeja naktī.