Ir pagājusi nedēļa kopš Orsē mākslas muzejā atklāta Baltijas simbolismam veltīta izstāde „Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas mākslā”. Tas ir nozīmīgs notikums – Baltijas simtgades vislielākais notikums ārpus Latvijas, atzīst izstādes apmeklētāji. Savukārt no 22. maija Orsē muzejā risināsies Baltijas festivāls ar interesantu kultūras programmu.

„Es patiešām esmu ļoti laimīgs. Jo šī bija sapņu komanda, šīs komandas dalībnieki bija Osvalds Daugelis, Ginta Gerharde-Upeniece un Dace Lamberga. Es viņus pazinu jau sen, un tā mēs varējām sākt darbu. Tā ir, ja kādu lietu darāt kopā ar draugiem. Igauņu, lietuviešu un latviešu muzeju un arī Orsē muzeja atbalsts bija pilnīgs un absolūts,” gandarīts par paveikto ir izstādes virskurators Rūdolfs Rapeti. Viņš izvēlējies un apskatījis katru izstādes darbu, arī tēmas izvēle bijusi viņa.

„Simbolisms ir starptautisks virziens, kas izplatījies pa visu Eiropu,” turpina Rapeti. „Es vēlējos parādīt divus aspektus: starptautiskā ietekme, kur Rozentāls, manuprāt, ir spilgts piemērs, kurš plūst no viena stila citā, jo viņš ir ģeniāls. Bet es vienmēr vēlos rādīt ko tādu, kur ir daudz oriģinālā un nacionālās kultūras, kas rada kaut ko īpašu. Ne tikai „Kalevipoegs”, galvenokārt, atmosfēra, īpaši pārsteidzoša ir ainava. Šajā izstādē tā ir cieņa  pret tautu, vietu, kosmosu un ainavu.   

Simbolismā ir kaut kas no ziemeļiem. Ja esat simbolisma pētnieks, kā es, jums jādodas uz ziemeļiem. Tā es 1991.gadā Orsē muzejā veidoju Munka izstādi, 1999.gadā Strasburgā veidoju izstādi par Somijas mākslu. Un tagad Baltijas valstu izstādi – pēdējā  simbolisma Terra incognita (Nezināmā zeme”).

Nepieradinātās dvēseles aicina, jo izstādes reklāmas plakāti izvietoti daudzviet Parīzē. Izstāde „Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” Orsē mākslas muzejā skatāma līdz 15. jūlijam.