Līdz 10. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā 4. stāva izstāžu zālēs skatāma Birutas Baumanes gleznu izstāde, kas turpina muzeja izstāžu ciklu “Paaudze”. Izstādi veido 26 gleznas – mākslinieces novēlējums muzejam.

Jauniegūtie eksponāti ir izcils papildinājums muzeja krājumā jau esošo autores darbu kopumam. Birutas Baumanes izstāde turpina muzeja izstāžu ciklu „Paaudze”, pirms tam šajā ciklā bija skatāmi Felicitas Pauļukas darbi. Otra izstāde ir veltījums Birutas Baumanes piemiņai.

Muzeja 4. stāva izstāžu zālē, kur divas mazas un viena lielāka telpa – 26 gleznas, šķiet, lieliski atradušas savu vietu. Par to gandarīta mākslinieces meita gleznotāja Laine Kainaize. Kā nozīmīgs dāvinājuma darbs jāmin „Pašportrets naktī”, gleznots 1965. gadā. Un šajā pirmajā zālē ekspozīcijas rinda iesākas un noslēdzas ar Birutas Baumanes pašportretu.

“Mamma bija dzīves kārīga, kā viņa pati teica, ja bija iespēja izskriet no Latvijas, vai tā bija Spānija, Francija, šajā gadījumā Itālija tas deva impulsus darbiem, kas veidoti pēc mazajām skicītēm blociņā. Kādreiz taisīja arī krāsainas skicītes uz maziem audekla kriksīšiem,” stāsta Laine Kainaize.

No Birutas Baumanes meitas stāstītā var uzzināt, kā māksliniece strādājusi, cik svarīga bijusi kompozīcija un kas viņu aizrāvis. Biruta Baumane nodzīvoja radoši garu un bagātu mūžu. Viņa mūžībā devās 2017. gada janvārī 94 gadu vecumā.

“Mamma pēdējos divus gadus un astoņarpus mēnešus bija salīdzinoši miera stāvoklī, un viņa man nemitīgi atgādināja par šiem 26 darbiem, kas noteikti jāatdod muzejam. Vēlāk, atverot testamentu, izrādās, ka šo darbu būs vēl vairāk. Muzejs Ilzes Putniņas personā man piedāvāja veidot Birutas Baumanes izstādi, kuru viņa jau sen gaidīja. Tagad ir izstāde un izpildīta mamma vēlme, atdodot muzejam pēc viņas uzskatiem vērtīgākos, labākos darbus. Galvenais, ka tie ir vienuviet. Tā viņa vēlējās, lai daiļrades kodols būtu kompakts,” atklāj Laine Kainaize.

Lainei ir daudz interesantu stāstu, kā viens vai otrs darbs tapis. Piemēram, kā tapusi glezna „Pirts”, kurā redzamas divas sieviešu figūras. Viņa atminas, ka kopā ar mammu devušās uz Ēdoli, kur tapusi glezna. Birutas Baumanes daiļradē arī zvejnieku tēma, zvejnieku portreti, klusās dabas ar zivīm.

“Es vēl negāju skolā un mēs ar mammu dzīvojām Salacgrīva vecajā internātā un mamma gleznoja. Mēs ejam pa Salacgrīvas mazo ieliņu un pretī nāk zvejnieks savā zvejnieka gaitā un nāk ar tīklu saišķi uz muguras un mamma, hops, viņam klāt, vai viņš varētu pozēt. Vēl tagad atceros, ka viņu sauc Mārtiņš Auziņš. Tad domāju, cik tas ir fantastiski, ka mākslinieks var atbraukt, būt un viņš apstādina šo mirkli. Biruta gāja vienmēr dzīvē iekšā,” stāsta Laine Kainaize.

Izstādē glezna, kas tapusi Kuivižos.

“Kuiviži nāca daudz vēlāk, kad mācījos Mākslas akadēmijā. Viņa atbrauca vienā vakarā un uzgleznoja šo darbu. Žviks, un darīts,” atminas Laine Kainaize, bet par zivīm, kas arī bieži parādās Birutas Baumanes darbos bilst, ka “zivis viņai ļoti patika, ļoti garšoja, gan dažādos veidos bieži gleznoja. Zivis ar baltajiem vēderiem ir ļoti gleznieciskas”.

Izstādes kuratore Ilze Putniņa atklāj, kā ekspozīcija iekārtota un kā darbi atraduši savu vietu.

“Lielākajā zālē ir Birutas Baumanes leģendāri etalondarbi, spoži koncentrēti darbi, par kuriem muzejs ir ļoti priecīgs.” atklāj izstādes kuratore Ilze Putniņa. “(..) Protams, maza pērle ir klusā daba ar pulksteni. Tur ir Birutas Baumanes zaļais un rozā. Varbūt ir darbi, kur tas rozā ir vēl trakulīgāks. Arī izstādes iekārtošana labi vedās, darbi paši diktēja, kur gribētu izkārtoties. Kur pariet uz citu tēmu, izmantoju pašas Birutas Baumanes metodi, ja ritms jāpajauc, ieliek kādu kluso dabu. Šī ir pirmā izstāde, kuru šādā netiešā veidā pati māksliniece liek.”

Zināms, ka Biruta Baumane visas savas izstādes gan Latvijā, Francijā, gan citviet veidoja pati, zinot telpu, kurā izstāde būs - uz izstāžu vietām devās ar jau gatavu izkārtojumu.

Ar šo izstādi Nacionālais mākslas muzejs parāda savus jaunieguvumus uzsver izstādes kuratore un piebilst, ka šī izstāde un dāvinājums ir solis uz nākamo lielo darbu. Birutas Baumanes simtgades gadā – 2022. gadā – muzejā būs mākslinieces darbu izstāde.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā glabājas 84 Birutas Baumanes gleznas. Jauniegūtie darbi ir izcils papildinājums muzeja krājumā jau esošajiem.