Vai teksts mums palīdz labāk saprast pasauli un arī sevi? Raidījumā Kultūras Rondo lasām literāros tekstus jaunajā ierakstu sērijā „Dzejnieks. Rakstnieks. Lasītājs”. Centrālais tēls ir izvēlēts Dzejnieks - Ruta Štelmahere, Juris Kronbergs, Ronalds Briedis, Māris Salējs un Edvīns Raups. Viņu dzejas krājumi ir izvirzīti Literatūras gada balvai. Šīs dienas stāsts par dzejnieci Rutu Štelmaheri. Viņas grāmata "Krekls” nominēta literatūras balvai kategorijā "Labākais dzejas darbs".

“Vai ar sāpi nepietiek, lai uzrakstītu labu dzejoli? Domāju, ka nē, jo noteikti ir jāstrādā pie formas. Iedvesmas spēks ne vienmēr atbilst dzejoļa spēkam. Dzejoļi, pie kuriem vairāk strādāts, vairāk slīpēts, sanāk labāk,” vērtē Ruta Štelmahere. “Tas ir kā ēdot zirņus, ir nepatīkami, ja gadās akmens, tā arī lasītājam nevajadzētu grāmatā ielikt pa akmenim. Lai tā ir laba dzeja. Tāpēc ir labi, ka ir redaktors. Man tas ir Jānis Rokpelnis.

 

Āgenskalna valsts ģimnāzijas 10. un 11. klases skolēni lasa daudz, turklāt viņu mācību uzdevumos ir arī recenziju rakstīšana. Un viņu recenzijas var lasīt arī LaLiGaBas mājas lapā pie nominētajiem darbiem.

Savas domas pauž Kirils Ēcis, Roberts Nils Šteinbergs, Ādams Lapiņš un Frederiks Anosovs. Puiši izskata, ka LaLiGaBa šogad ir vāji noformēta, ir daudz vairāk interesantu grāmatu, kurām vajadzēja pievērst uzmanību, piemēram, Arta Ostupa “Žesti” – apjomīgs devums mūsdienu latviešu dzejai. Par nominēto Rutas Štelmaheres grāmatu, viņi bilst, ka tajā ir skaista valoda, bet ne tik skaista ideja.

Sabīne Marija Cveiģele rakstījusi recenziju par Ilgas Raščevskas pirmo romānu „Norakstītie”. Recenzente atzīst, ka tēma ir apspriešanas vērta, bet pati grāmata neuzrunāja.

Antra Kapilinska atklāj, ka Paula Bankovska “Trakie veči” kā patīkama atelpa starp citiem vēsturisko romānu sērijas „Mēs. Latvija, XX gadsimts” darbiem ir tā, kas pelnījusi balvu.

Arī citu Āgenskalna valsts ģimnāzijas audzēkņu recenzijas var lasīt LaLiGaBas mājas lapā un uzzināt vēl citu jauno ekspertu viedokļus par balvai izvirzītajiem darbiem.