Vai teksts mums palīdz labāk saprast pasauli un arī sevi? Raidījumā Kultūras Rondo lasām literāros tekstus jaunajā ierakstu sērijā „Dzejnieks. Rakstnieks. Lasītājs”. Centrālais tēls ir izvēlēts Dzejnieks - Ruta Štelmahere, Juris Kronbergs, Ronalds Briedis, Māris Salējs un Edvīns Raups. Viņu dzejas krājumi ir izvirzīti Literatūras gada balvai. Šīs dienas stāsts par dzejnieku Juri Kronbergu. Viņa grāmata "Uz balkona / bet ja visu laiku...” nominēta literatūras balvai kategorijā "Labākais dzejas darbs".

Juris Kronbergs izvēlējies lasīt fragmentu no cikla “Uz balkona”, kas ir daļa no jaunākas grāmatas, kurai dots tāds pats nosaukums.

 

LALIGABAi nominētos darbu vērtē literatūrkritiķis Aivars Madris un mūziķis, topošais literatūrzinātnieks Arturs Skutelis.

“Literatūra ir veids, kā var tvert pasauli, tā iemieso autora domāšanu, caur autoru īsteno laiku un vēsturi, tie ir jautājumi, kas mani saista literatūrā,” atklāj Arturs Skutelis.

Viņš nav vienādās domās ar žūriju par nominantiem un vispirms uzteic Arta Ostupa krājumu “Žesti”. Arturs Skutelis Arti Ostupu atzīst par viens no savas paaudzes spilgtākajiem autoriem un “Žesti” ir ja ne viņa poētikas kvintesence, tad pakāpiens uz augšu noteikti. Tāpat Arturs Skutelis kā vērtīgu izceļ Krišjāņa Želģa krājumu “Zvēri” - otrs pārsteigums, ka nav pamanīts.

“Jauki, ka pamanīta ir Jana Egle ar stāstu krājumu “Gaismā”un Jānis Tomašs ar savu debijas dzejas krājumu. Viņa darbi ir mākslinieciski nospriegoti, augstvērtīgi, tajā pašā laikā viņš pieejams “parastam lasītājam”. Viņam ir interesanti salīdzinājumi un metaforas, viņu var lasīt augstskolas profesori, gan piecpadsmit gadīgi čaļi, kas ikdienā dzeju nelasa,” uzskata Arturs Skutelis.

Arturs Skutelis vēlētos, lai Jāņa Tomaša debijas krājums iegūtu Literatūras Gada balvu.

Savukārt literatūrkritiķis Aivars Madris, izvērtējot 2016.gada devumu prozā un dzejā, min, ka “interesantākās ir divas lietas – debijas darbi, kuru šoreiz daudz prozā, debitējuši arī autori, kas iepriekš pazīstami kā dzejnieki – Jana Egle un Inga Gaile. Otrs - vēstures romānu sērijas veiksmīga turpināšanās”.

“Mazliet žēl, ka nav nominēts Ingas Gailes romāns. Nav vienīgajam neizpratne par to, ka palikusi ārpus nominantu saraksta,” norāda Aivars Madris.

Literatūras gada balvai izvirzītie darbi ir kvalitatīvi un katrs ar savu unikalitāti, katrs autors ar savu unikālo rokrakstu. Konkurence šoreiz sīva, tā secina Aivars Madris, kā arī bilst, ka svarīgākie darbi, kas iznākuši, visi parādījušies. Viņa simpātijas vairāk pieder debitantiem, simpatizē gan Janas Egles, gan Daces Vīgantes stāsti.