Dailes teātris izvēlējies iestudēšanai divus no lugu konkursā iesniegtajiem darbiem. Pagājušajā gadā Kultūras ministrija, finansējot konkursu oriģināldramaturģijas attīstībai, izsludināja lugu konkursu, kura tēma bija „Austrumi ienāk Latvijā. Patvērums un (ne)satikšanās”. Nedēļas sākumā tika paziņoti konkursa rezultāti.

Lugu konkursa uzvarētāju - Alekseja Ščerbaka lugu „Līvbērze” Dailes teātris uzvest iecerējis nākamajā sezonā, bet Artūra Dīča luga „Purva bērni” uz Dailes teātra skatuves varētu nonākt aiznākamajā sezonā.

Pats svarīgākais lugu konkursa ieguvums ir tas, ka Dailes teātris ir ieguvis divas jaunas laikabiedru lugas. Konkursa tēmu „Austrumi ienāk Latvijā. Patvērums un (ne)satikšanās” izvēlējās žūrija. Cerībā, ka viņu izvēlētā tēma mudinās rakstītājus Latviju papētīt pasaules kontekstā. Konkursam tika iesniegtas 32 lugas. Tās lasīja un vērtēja – Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž.Džilindžers, literārā padomniece Evita Mamaja, režisors Dmitrijs Petrenko, aktieris un režisors Intars Rešetins, kā arī teātra direktors Andris Vītols.

“Par pirmo vietu viennozīmīgs spriedums, par pārējām bija diskusijas,” atklāj Dailes teātra direktors Andris Vītols. Godalgotās lugas viņš sola, ka teātris iestudēs attiecīgi nākamajā un aiznākamajā sezonā.

Dailes teātra literārā padomniece Evita Mamaja atzīst, ka, izsludinot konkursa tēmu, domājusi, teātris dabūs varbūt 10 lugas. Protams, patīkami, ka ir vairāk un vairāk arī nekā Nacionālajam teātrim pirms gada. 

“Sarūgtināja, ka puse neatbilda tēmai. (..) Ir sajūta, ka daudzi, kas raksta lugas, nenojauš, ka ir 21. gadsimts un viņiem ir mazs priekšstats, kas notiek mūsdienu teātrī, jo šīs lugas nav iestudējamas,” analizē Mamaja

“Bija vairākas lugas, kas izcēlās vai ar autora novatoristisku skatījumu, vai citām kvalitātēm. Izrādījās, ka katram žūrijas loceklim ir citi favorīti, tāpēc nācās pakašķēties, lai visas lugas, kuras uzskatījām, ka vajag atzīmēt, arī nokļūtu uzmanības lokā,” atklāj Mamaja.

Pirmo vietu žūrija piešķīra dramaturgam un žurnālistam Aleksejam Ščerbakam par lugu „Līvbērze". Pirms astoņiem gadiem Dailes teātrī tika iestudēta dramaturga luga "Pulkvedis Pilāts", kuras režisors bija Mihails Gruzdovs. Viņa darbi uzvesti arī Nacionālajā, Jaunajā Rīgas un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.  

"Tas ir cilvēciski saprotams stāsts par latviešu ģimeni. Darbība risinās šeit un tagad – mūsdienās, kad šo ģimeni sapurina Austrumu vējš. Kā pārvēršas ģimene, par to stāsta luga. Liela latviešu ģimene. Viņus es satiku Līvbērzē, tāpēc lugai šāds nosaukums. Diviem personāžiem esmu piešķīris reālu prototipu iezīmes. Es teiktu, ka tas ir viņu psiholoģiskais portrets. Pārējo es izdomāju un konstruēju pats. Vidi, kurā vieniem viss vienalga, bet citiem - nē. Es pats, kad braucu ārpus Latvijas, cenšos apmesties arābu kvartālos. Man patīk viņu virtuve un, pārsteidzošā kārtā, tur es jūtos mierīgi un drošībā. Pie mums arābu kvartālu nav. Bet, ja būtu? Ko tad es teiktu? Nezinu. Lugā ir šīs pārdomas," ar savu darbu iepazīstina Aleksejs Ščerbaks.

“Šo lasot, acis atpūtās," par uzvarētāju saka Mamaja. “Ir brīnišķīgi dialogi, redzi, ka cilvēks "jūt drēbi" un pazīst dramaturga profesiju, labi raksturi, redzi, ka aktieriem būs ko spēlēt. Konflikts nav ļoti interesants. Kā dzīvē, nekas neatrisinās." Dīča lugu Mamaja dēvē par futūristisku trilleri, kas iederētos "art house" kino. Viņa atzīst, ka nevar iedomāties, kā to uz skatuves uzlikt, bet tā ir novatoristiska un asprātīgā domāšana.

Šogad Dailē žūrija godalgojusi Artūra Dīča lugu „Purva bērni, pagājušā gada sākumā viņš uzvarēja Latvijas Nacionālā teātra lugu konkursā ar darbu Lidojošais Travolta.

“Paspēlējos mazliet ar tēmu,” par savu darbu bilst Artūrs Dīcis. “Tā ir vairāk par mijiedarbību starp divām sabiedrības grupām. Par cilvēktiesību strupceļu. Šausmu filma divos cēlienos. Zinātniskā fantastika. Sabiedrība visu, kas kropls, noliek malā.”

Dailes teātra lugu konkursā kopējais balvu fonds bija 10 000 eiro. Tika pasniegtas arī četras veicināšanas balvas. Tās piešķirtas radošajam duetam Ingai Gailei un Jānim Balodim par lugu "Afganistānis", Rodžeram de Kūram par lugu "Nūra", Aivai Birbelei par lugu "Bērni", kā arī Dinai Zoldnerei par lugu "Vētrasputns".