Mākslas stacijā "Dubulti" aplūkojama Džemmas Skulmes izstāde „Krāsas garša”.

Pērn Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un šogad Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā notikušas plašas Džemmas Skulmes darbu retrospekcijas. Šo izstāžu un arī mākslas stacijas „Dubulti” kuratore ir Inga Šteimane, var teikt, ka izstāde Dubultos ir apkopots interesantākais no abām iepriekšējām.

Tā ir iespēja iepazīties ar visjaunākajiem Džemmas Skulmes darbiem. Tie gleznoti šogad. Sešpadsmit gleznas ir krāsas vieliskuma un abstrakta simbolisma izgaršošana. Māksliniece glezno ar patiesu kaislību un temperamentu.

Augšstāvā – Džemmas Skulmes „Kariatīdes”, „Putnubiedēkļi”, „Vēstures piezīmes”, tās ir kolāžas, kas tapušas 30 gadu laikā no 1982. līdz 2012. gadam. Kolāžas kuru pamatā dokumentālas fotogrāfijas, dokumenti, kas nonākuši Džemmas Skulmes rokās šo gadu laikā. Ir izmērīts, cik neilgu laiku vidēji mākslas izstāžu skatītājs pavada pie viena darba, tāpēc būtu naivi domāt, ka daudz būs tādu, kas šos vēstures dokumentus sāks skrupulozi lasīt. Izstādes kuratore Inga Šteimane te saskatīja savu uzdevumu, un izstādei Rotko centrā Daugavpili sāka šos dokumentus atšifrēt, izstādīt vitrīnās, Dubultu stacijā tie rakstīti uz sienām. Ir ārkārtīgi interesanti, jo dialogs faktiski turpinās.

 „Šis dramatisks darbs, kurā savienoti dokumenti, kas Džemmai nāca kā unikāli, viņai esot Gorbačova parlamentā [Džemma Skulme bija PSRS Augstākās padomes deputāte]. Tie ir okupācijas dokumenti – Molotova ziņojums augstākai padomei 1940. gada 1. augustā,” ar vienu no kolāžām iepazīstina Inga Šteimane. „Pārsteidzoši līdzīgs politiskajiem  ziņojumiem, kas izskan šobrīd. Gan tas toni, gan retorika, gan argumenti ir līdzīgi tam „dialogam”, kas notiek mūsdienās. Šī darbība noveda pie tā, kas uz 50 gadiem iesaldēja zināma režīma ķetnās. Tāds ir šis ziņojums: runājām, teicām, nekas nelīdzēja, tad bija jārīkojas… Džemma to rāda.”

Šteimane uzskata, ka kolāžas ir tāda mākslinieces sarunāšanās ar sevi, lielu stāstu izstāstīšana caur dokumentiem, kas bija Džemmas rīcībā. Viņai bija pieejams daudz kas vairāk, nekā ikdienā cilvēkam 80 – 90. gados.

Var teikt, ka māksliniece idejas, ko katra diena viņai piespēlē, rada citā matērijā – mākslā. No vienas puses tās ir kā dienasgrāmatas, kā arhīvs. No otras – domāšana tēlos, krāsās, faktūrās un tēlos. Var teikt, ka viena no šo kolāžu izejvielām ir laiks. Jo vairāk laika paiet, jo arvien jaunas nozīmes un sakarības tie parāda.

Džemma Skulme un Inga Šteimane ir ģeniāli un radoši satikušās. Īpaši jāpievērš uzmanība Šteimanes detektīvdarbam, lai katru šo kolāžas laukumu atkal pārvērstu stāstā. Lai atrastu šo dokumentu izcelsmi, viņa devās ciemos pie Džemmas Skulmes.

Ar kolāžās izmantotajiem dokumentiem māksliniece dzīvo arī šodien, tos var sastapt Džemmai Skulmei visapkārt. Tur ir Purvīša parakstīta kartiņa, tur ir Dīrera reprodukcija, kurā viņš zīmējis livonietes, ir mammas, Martas Skulmes skulptūras, un visas šīs lietas ir viņas tuvumā, kaudzēs uz dīvāna, uz kafijas galdiņa, māksliniece pati lieto vārdu – es ar to dzīvojos. Un tas ir veids, kā Džemma Skulme rada. Viņa patausta, izpēta krāsu, faktūru. Izrādās šobrīd viņas pētījumu objekts ir pašas darbi.

„Es nemeklēju riņķī apkārt. Tā kā meklēju sevī, patiesībā es meklēju un arī atradu savos pašas darbos. Konstatēju, ka tie nav slikti darbi, bet tajos ir par daudz. Sāku ieraudzīt un tas mani pat sajūsmināja darbu fragmentos – tur ir ideja. Tur pietiekami. Esmu bijusi par pļāpīgu, par vēlīgu, dodama skatītājiem jau par daudz satura. Mans saturs var būt tīra manta. Tikai krāsa, ko es mīlu, tikai kaut kāda viena krāsa, viens salikums,” par sevi šodien stāsta Džemma Skulme.

„Uz galda - tas ir faktiski ir fragments no mana darba „Dialogs” – divas tautumeitas ar brunčiem, ar rokām, ar sejā,, ar vaiņagiem, ar krokām. Es pēkšņi nonāku – kroka. Pietiek. Man nevajag vairāk. Tas ir mans atklājums. Blakus ienāk melnas draudīgas debesis, kaut kas no debesīm ar vieglu gaismas strēli. Tā tās saules ienāca. Tad manī notika brīnumaina lietas, kur es sāku skatīties, tur man bija glezna," turpina māksliniece.

Džemmas Skulmes izstāde „Krāsas garša” Dubultu mākslas stacijā līdz 3. janvārim.