Eināra Pelša piektā dzejas grāmata „Condom”, kas izdota ar pseidonīmu Demon, ir  jaundibinātās Valtera Dakšas izdevniecības pirmā publikācija. Krājumā apkopoti eksperimentāli teksti, kuros autors izmantojis gan vizuālās mākslas elementus un digitālā laikmeta grafiskās zīmes, gan dažādu valodu tekstu fragmentus, datora veiktus tulkojumus un arī citu dzejnieku tekstus, azartiski saspēlējoties ar kolēģu dzejnieku radīto, Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar dzejnieku, dzejas recenzentu Arti Ostupu, ar dzejnieku Arvi Viguli, no kura savam jaunajam krājumam Einārs Pelšs kādu darbu aizņēmies, un izdevēju Valteru Dakšu.

“Pirmais iespaids, ka šī grāmata ir vēl trakāka, interesantāka un daudzvietīgāka nekā iepriekšējā. Abas arī ir saistītas. Nevar sajaukt, kas ir šīs grāmatas autors.

Uzreiz skaidrs, ka tas ir Einārs, jo tikai viņš var kaut ko tādu uzdrošināties. Pieņemu, ka daudziem dzejniekiem ienāk prātā trakas idejas, bet viņi tās nerealizē. Eināram labā nozīmē nav filtra, viņš vienkārši bliež,"  vērtē Artis Ostups.

Atbildot uz autora lūgumu, grāmatai savus tekstus atvēlējuši Arvis Viguls, Dmitrijs Kuzmins, Dmitrijs Sumarokovs, Roma Voroņežskis, Andrejs Sen-Seņkovs un citi dzejnieki, savukārt cikls "12 mēneši" radīts kopā ar dzejnieku Andi Surguntu.

"Tas ir veids, kā viņš domā, viņam tas ir normāls izteiksmes līdzeklis un forma," uzskata Arvis Viguls.

Izdevējs Valters Dakša atklāj, ka viņš jau piecus gadus kolekcionē grāmatas un arī interesējas par latviešu dzeju. Ar Eināru Pelšu viņš iedraudzējies sociālajā tiklā facebook.com

“Tieši manā dzimšanas dienā viņš ir publicējis ierakstu “Mīļie apgādi, kurš grib mani?” Bija pieci gadi kopš kolekcijas sākuma, sapratu, ka ir brīdis, lai aizrakstītu autoram un kolekciju pārvērstu interesantākā procesā,” stāsta Valters Dakša. Viņš arī turpmāk ir nolēmis pievērsties jaunākās dzejas izdošanai

Jautāti, vai tā ir dzeja visi raidījuma viesi pārliecinoši atbild – jā.

“Einārs ir šīs grāmatas ne tik daudz autors, vairāk kurators. Savāc daudzus darbus vienā vietā un iedod tiem struktūru,” norāda Artis Ostups. “Ar avangarda tradīciju viņu vieno uzskats, ka visam ir vieta mākslas darbā.”

Artis Ostups uzskata, ka grāmata ir iedvesmojošs piemērs netradicionālai dzejai, bet arī bilst, ka grāmata ir pietiekami demokrātiska. nav iespaids, ka pamatā būtu sarežģītas filozofiskas idejas, ko nesaprotot, nevar to novērtēt. Daudz kas ir labā nozīmē vienkāršs, komisks un uzskatāms, par to var priecāties.

Radio Naba var noklausīties sarunu ar Eināru Pelšu