14. februārī ar ansambļa „Five Sax” koncertu tiks atklāts festivāls „Saxophonia”. Festivāls ilgs līdz 25. februārim un divu nedēļu garumā varēs novērtēt saksofona mūzikas daudzveidību, koncertos skanēs spilgtas improvizācijas, cittautu melodijas džeza aranžijas, Justes Janulītes, Riharda Zaļupes un Ērika Ešenvalda jaundarbus. Festivāls Latvijā aizsācies 1999. gadā un notiek katru otro gadu. Šogad jubilejas reize, jo risinās jau desmito reizi, uzsver saksofonists Artis Sīmanis, festivāla "Saxophonia" izveidotājs un mākslinieciskais vadītājs.

“Kā vienmēr festivāla programma būs ļoti dažāda – akadēmiskā, pasaules, džeza mūzika. Vēlamies arī parādīt kolektīvus, kas ienes kaut ko jaunu. Šogad tas noteikti ir saksofonu kvintets no Austrijas “Five Sax”, stāsta Artis Sīmanis.

Koncertā 15. februārī kvintets “Five Sax” piedāvās lielisku šovu, kur daļu programmas veido filmu mūzika. Sīmanis atzīst, ka šis patiešam ir augsta līmeņa šovs un ir gandarīts, ka mūziķi beidzot ir raduši iespēju viesoties Rīgā.

Tāpat dažādu saksofonu mūziku varēs dzirdēt koncertā 18. februārī. Orķestris "Sinfonietta Rīga" kopā franču saksofonistu Aleksandru Duisī (Doisy) atskaņos Franka Martēna 1938. gadā sacerētu balādi.

“Atzīmējot Ģederta Ramana 90. jubileju, festivāla programmā iekļauts viņa Saksofona koncerts ar stīgu orķestri, timpāniem un klavierēm. Tas uzrakstīts 1962. gadā un pirmo reizi to atskaņojis Alnis Zaķis, kuru vairāk zinām kā diriģentu un vijolnieku, bet viņš bijis arī labs saksofonists,” stāsta Sīmanis. Koncertu kopā ar "Sinfonietta" Rīga atskaņos jaunā saksofoniste Katrīna Kivleniece.

Savukārt Arvīds Kazlausks kopā ar "Sinfonietta Rīga" pirmatskaņos Justes Janulītes jaundarbu, kas rakstīts šim solistam un orķestrim.

Vēl programmā ietverts Riharda Zaļupes jaundarbs Rīgas saksofonu kvartetam un orķestrim "Sinfonietta Rīga". “Komponists daudz izmantojis elektroniku, mūsdienu džeza un popmūzikas ritmus. Kvartetam būs speciāli mikrofoni ar skaņas pārveidotājiem, jo Rihards ir iecerējis, ka mūzika būs kā arktiskais sasalums,” atklāj Sīmanis.

Koncertā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā Rīgā 24. februārī kopā ar saksofoniem būs dzirdamas arī balsis, piedalīsies Latvijas Radio koris. Jaunu darbu Latvijas Radio korim un Rīgas saksofonu kvartetam raksta Ēriks Ēšenvalds Šoreiz viņš ir izvēlējies stāstīt indiāņu leģendu par četru vēju rašanos un skanējumā iekļāvis arī duduku.

24. februāri Vidzemes koncertzālē Cēsīs muzicēs amerikāņu saksofonists Šeimoss Bleiks (Seamus Blake) kopā ar Latvijas Radio bigbendu. Tieši šo saksofonistu uzaicināt rosinājis Māris Briežkalns. Sīmanis vērtē, ka bigbends šobrīd ir augstā līmenī un būs labs saspēles partneris orķestrim.

Paralēli festivālam notiks arī jauno saksofonistu konkurss.