“Process” ir pirmais eksperimentālā kino festivāls Baltijā, kas veltīts analogajam kino. Par pievēršanos analogajam un iecerēto kino programmu Kultūras Rondo izvaicājam festivāla direktori un analogo mediju mākslinieci Ievu Balodi un programmas vadītāju Lāsmu Bērtuli.

"Analogais kino ir kino, kas cenšas definēt un izvērtēt, kas ir kino un kino skatīšanās tradīcija. Autoriem, kas izvēlas strādāt ar šādu formātu, tā nav nejauša izvēle, tā ir apzināta dzīves attieksme," skaidro Ieva Balode. "tas ir kino, kas tapis uz analogās kino filmas, formāts, kā filmas tika uzņemtas no pirmsākumiem - 35 mm, 16mm, 8 mm filmas."

Rīgā no 22. līdz 25.martam norisināsies starptautisks eksperimentālā kino festivāls "Process". Festivāla laikā kinoteātrī Kino bize, Ģertrūdes ielas teātrī un Kaņepes kultūras centrā būs iespēja skatīties neparastas, analogā formātā veidotas filmas, piedzīvot paplašinātā kino performances, kā arī piedalīties lekcijās, diskusijās un sarunās par eksperimentālajā un analogajā kino būtiskiem jautājumiem.

"Mākslinieki, kas izvēlas strādāt ar analogo formātu, bieži arī paši arī attīsta filmas. Tas ir tāds globāls domu biedru klubiņš. Tas ir nišas kino, specifisks, bet savstarpēji atbalstošs. Līdzīgi festivāli pasaulē notiek jau daudzus gadus. Baltijas valstīs būs pirmo reizi," stāsta Balode. 

Festivāla programmu veidos pārsvarā jaunās paaudzes mākslinieku, kas izvēlas strādāt ar analogo kino, darbi, kino klasikas šoreiz nebūs. Īpašā seansā varēs noskatīties Jāņa Putniņa un Signes Birkovas filmu “To atceras tikai vilcieni”.

Līdzās kino programmai festivāls piedāvās „process expandet” jeb paplašinātā kino performances, kurās piedalīsies gan vietējie, gan ārvalstu kino mākslinieki, kuri ar kino projektoru strādā kā ar instrumentu. Autori uzstāsies ar saviem darbiem, kā audiovizuāliem priekšnesumiem. 

Starptautiskā eksperimentālā kino festivāla “Process” kino programmu varēs noskatīties kinoteātrī “Kino Bize”, savukārt kino performances notiks Ģertrūdes ielas teātrī, Kaņepes kultūras centrā un galerijā „Rixc”.

Festivālu rīko biedrība Baltic "Analog Lab" sadarbībā ar kinoteātri "Kino Bize".