Turpinās Rīgas starptautiskais filmu festivāls. Kultūras Rondo ieskats programmas “In Kino Veritas” diskusijā, kas veltīta B kategorijas filmām. B kategorijas ir interesanta kino sadaļa, bez kuras kino vēsture nebūtu tik krāšņa. Tie ir dažādi monstri, pārspīlējumi, kičs, pat „šloks” – neizturami sliktas filmas. Kāda ir šo filmu nozīme režisora radošajā darbā?

Dažas no diskusijām izskanējušām atziņām: tās ir filmas ar mazu budžetu, bet līdz ar to lielāku brīvības pakāpi. Tās var pēkšņi uzrādīt jaunu kvalitāti. Tās var būt treniņnometne režisoriem vai aktieriem. B filmu vieta no nozīme vēsturiski ir mainījusies, tāpat kā kino skatīšanās kultūra un tehnoloģijas.

"Par B filmu klasiski uzskata mazbudžeta komerciālu kino, tādu, kas nav „arthouse” kino. Tomēr arī filmas ar lielu budžetu var izskatīties kā B filmas. Jebkurā gadījumā, B filma vienmēr ir žanra kino – zemas klases vesterni, Itālijā – giallo – detektīvi ar mistērijas iezīmēm, Japānā – kaiju  filmas jeb nezvēru filmas, u.c. B filmu pirmsākumi sniedzas jau pat līdz mēmajam kino, tomēr ar skaņas ienākšanu kino tās aizņēma aizvien lielāku daļu no lielo studiju, piemēram, "Universal" produkcijas un parasti tika izrādītas pēc dubultseansa principa – divas īsas – katra gandrīz stundu gara – filmas par vienas biļetes cenu," skaidro festivāla mākslinieciskā direktore Sonora Broka.

Par B kategorijas filmā diskutēja Viktors Freibergs,  Dāvis Sīmanis, Signe Birkova un Roberts Kuļenko, vērtējot, vai tā ir tikai treniņnometne ar salīdzinoši mazu budžetu vai kas cits.

Vēl daži skaidrojumi par B kategorijas filmām un diskusijas sakarā.

Trash filmas – apzināti pārspīlētas, infantilas, citreiz šoku vai pretīgumu izraisošas amatieriskas mazbudžeta filmas.

Schlock filmas – no jidiša aizgūtais nosaukums nozīmē “zemāks”- atmiņā nepaliekošas, lētas, mazbudžeta filmas ar bezgaumīgiem plakātiem. Šloka filmas var būt gan B filmas, gan pat Z filmas, kas ir visvājākā, vissliktākā kino kategorija ar zemu vai neesošu kvalitāti. Lielākoties 50., 60. šausmu, fantastikas un zinātniskās fantastikas žanra filmas.