Valmieras drāmas teātrī ar Augusta Strindberga drāmu „Pelikāns” režijā debitē Inese Pudža. Iestudējuma pirmizrāde bija 10.februārī. Inese Pudža sešus gadus strādā Valmieras teātrī un ir atveidojusi daudz spilgtu lomu. Kultūras akadēmijā viņa ir ieguvusi režisores izglītību un 2011. gadā kā diplomēta režisore Rīgas Krievu teātrī iestudēja Jevgeņija Griškoveca lugu „Ziema”. Kamerluga „Pelikāns” ir viena no Latvijas teātros retāk iestudētajām zviedru dramaturga Augusta Strindberga lugām. Darbā tiek risinātas kādas ģimenes savstarpējās attiecības, ko izspēlē pieci aktieri. 

“Strindbergs ir viens no labākajiem autoriem, ko jebkurš režisors var studēt, galvenokārt jauni režisori. Ja ņem dramaturģiju, tas ir liels palīgs un balsts,” par savu izvēli bilst režisore Inese Pudža. “Šī darba fragmentus biju iestudējusi, kad mācījos Kultūras koledžā. Ar šī darba eksplikāciju stājos Kultūras akadēmijā. Kaut kur gulējis, tagad atnācis, gribējās izdarīt līdz galam.

Putnu māte savus mazuļus ar knābi glāsta tik lielā mīlestībā, ka viņa tos nogalina. Pēc trim dienām ierodas tēvs un, izmisumā par bērnu nāvi, pāršķeļ savas krūtis ar knābi. Asinis, kas plūst no viņa brūcēm, atdzīvina beigtos putnēnus… - tā vēstīts leģendā par pelikānu.

Augusts Strindbergs, kurš sarakstījis ap 60 lugu, drāmu „Pelikāns” uzraksta 1907. gadā. Kopš tās sarakstīšanas pagājuši 110 gadi, taču attiecības starp tuviniekiem mēdz būt tikpat sarežģītas, pārmetumu un pāridarījumu, arī nesapratnes pilnas. Stāsts ir par ģimeni, lugā darbojas māte, dēls, meita, znots un ģimenes kalpone.

Režisore Inese Pudža jau sešus gadus strādā Valmieras drāmas teātrī un ir spilgtu lomu atveidotāja. Taču Kultūras akadēmijā studējusi tieši režiju.

"Ceļš man dīvains. Stājos aktieros, netiku, stājos režijā - tiku, bet beigās spēlēju. Dzīve piespēlē kaut ko interesantu," atklāj Pudža. 

"Manuprāt, tas materiāls ir labs. Priecājos, ka riskēju ņemt to darbu. Smejos, ja Maks Reinhards un Ingmars Bergmans iestudējis, kāpēc es nevaru. (..) Pie režisora galda man stāvēja Ingmara Bergmana bilde, viņš mani iedvesmo," bilst Pudža.

Vairāk iepazinusi režisores darbu, Pudža atzīst, ka "aktierim ir šaurāka amplitūda, kurā jāstrādā, tas nenozīmē ne labāk, ne sliktā. Režisoram drusciņ lielāks tas vezums ir jāvelk nekā tikai atbildība par savu lomu". Savukārt, runājot par telpas iekārtojumu, Pudža bilst, ka tā ir lieta, kas viņai vēl jāizzina, tāpēc šoreiz aicinājusi palīgā arhitektu Māri Banderu izrādes scenogrāfijas izveidē. 

Mātes Elises lomā Inese Ramute, īsā laika periodā aktrisei šī ir otra spilgta loma, (aktrise atveido Emmiju Māras Ķimeles veidotajā iestudējumā “Emmijas laime”). Taču Elise nemaz nelīdzinās Emmijai. Izrādē vēl piedalās aktieri Inga Apine, Eduards Johansons, Ligita Dēvica un Kārlis Freimanis.