Pēdējā gada laikā Latvijas muzeji uz citu valstu fona sāk izskatīties arvien labāk, tomēr ir iezīmējusies vēl lielāka plaisa starp jaunatvērtajiem un rekonstruētajiem muzejiem un tiem, kas mēģina kaut kā saturiski pievilkties un tikt līdzi, raidījumā Kultūras Rondo analizē Ineta Zelča-Sīmansone.

Kādas kvalitātes no muzeja darbības sagaida apmeklētājs, ko nozīmē – būt mūsdienīgam muzejam un cik būtiski ir finansiāli atbalstīt memoriālos muzejus - jautājumi, kurus Kultūras Rondo pārrunājam Starptautiskajā muzeju dienā. Diskutē domnīcas “Creative Museum” vadītāja Ineta Zelča-Sīmansone, Latvijas Kultūras akadēmijas pārstāve Agnese Treimane, nodarbojas ar muzeju darbinieku tālākizglītības koordināciju, un Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte.

“Pēdējā gada laikā Latvijas muzeji uz citu valstu fona sāk izskatīties arvien labāk,” uzskata Ineta Zelča-Sīmansone. “Te minami divi lielie muzeji, kas pagājušā gadā tika atvērti sabiedrībai pēc rekonstrukcijas – Latvijas Nacionālās mākslas muzejs un Rīgas motormuzejs, kā arī Raiņa un Aspazijas mājā. Šis bijis kvalitatīvi jauns posms muzejiem, labs restarts, arī pārdomu laiks. Ne tikai uzlabota infrastruktūra, bet labs restarts ir arī satura interpretācija. Muzejs nav tikai skaista māja vai arhitektūra. Muzejs ir saturs, interpretācija, infrastruktūra. Muzejs ir tas, kā pozicionē apmeklētāju, vai apmeklētājs ir arvien tikai skatītājs vai arī līdzdalībnieks. Šajā ziņām pēdēja gada laika noticis daudz. Tomēr ir iezīmējusies vēl lielāka plaisa starp jaunatvērtajiem un rekonstruētajiem muzejiem un tiem, kas mēģina kaut kā saturiski pievilkties un tikt līdzi. Nākamās piecgades jautājums – kā pārējie spēj tikt līdzi.”

Muzejiem ir nemitīgi jāmainās, piekrīt Rita Meinerte. Viņa arī norāda, ka daudzos muzejos ir augsts ēku fiziskais nolietojums, arī ekspozīcijas ļoti senas. Nepieciešamas muzeju kompleksu atjaunošana. Apmeklējums atjaunotiem muzejiem ir augsts. Ir jaunatvērta muzeja efekts, tomēr ne tikai tas nosaka interesi par muzeju. Tāpat Rita Meinerte atzīst, ka pašvaldības Latvijā daudz izdarījušas savu muzeju atjaunošanā.