Mākslas muzeja “Rīgas Birža” kolekciju un arhīva materiālus kā sākumpunktu jauniem kopīgas vēstures naratīviem apzinājusi izstāde „Kopīgā vēsture”. Tajā līdztekus vietējo un ārvalstu mūsdienu mākslinieku darbiem skatītājiem atklājas muzeja arhīva liecības par tā saukto starptautisko sadarbību un kultūras sakariem padomju laikā. Par pētījumu un mākslas darbiem Kultūras Rondo saruna ar izstādes kuratori Ingu Lāci un mākslinieci Ievu Balodi.

Apdzīvojot Mākslas muzeja “Rīgas Birža” pastāvīgās ekspozīcijas telpas, izstāde pievēršas muzeja kolekcijai un stāstiem, atsedzot tos aspektus, kas ļauj gūt jaunu skatījumu par attiecībām starp vietējo un starptautisko, kultūras sakariem, kā arī kolekcionēšanu un mākslas darbu saistību ar plašākiem politiskiem un vēsturiskiem procesiem.

„Sākotnējais aicinājums bija mūsdienu māksliniekiem strādāt ar kolekciju, jebkādiem aspektiem, kas viņu interesē šajā kolekcijā,” atklāj izstādes kuratore Inga Lāce. „Pati biju atklājusi vienu darbu, kura stāsts un vēsture mani fascinēja, indonēziešu mākslinieka Radana Saleha darbs, kas atrodas Rietumu galerijā.

Lāce skaidro, ka šī darba izcelsmi darbā nevar nojaust. Viss gleznojuma stils ir tāds pats, kā pārējiem Rietumu māksliniekiem 17. – 19.gadsimtā, par viņa izcelsmi liecina tikai blakus esošais paša mākslinieka portrets Radusies ideja par to, ka darbi varētu stāstīt arī par kaut vairāk. Piemēram, indonēziešu mākslinieks var stāstīt koloniālisma vēsturi.

„Darbi un lietas muzejā stāstus var izstāstīt plašāk. Kā gan vēl labāk to darīt, ja ne uzaicinot māksliniekus,” bilst Lāce.

Izstāde ir savā ziņā „iesēdināta” kopējā ekspozīcijā – apmeklētājs var paņemt karti un sekot „kopīgas vēstures” pavedieniem, vai arī nejauši sastapt un sākt interesēties.

Izstāde aplūkojama līdz 30. novembrim.