11.martā pirmizrādi piedzīvoja jau piektā režisora Jāņa Znotiņa izrāde bērniem un vecākiem „Vafeļu sirdis”, to būs iespējams redzēt galerijā „Istaba”. Režisors iestudēšanai šoreiz izvēlējies norvēģu rakstnieces Marijas Parras grāmatu „Vafeļu sirdis”. Izrāde tāpat kā grāmata ir stāsts par diviem raksturos atšķirīgiem kaimiņu bērniem Lēnu un Trilli un viņu draudzību. Izrādē Lēna atceras bērnību un savu labāko draugu Trilli. Lēna, ko atveido aktrise Laura Siliņa, darbojoties kopā ar savu palīgu, rekvizītu un draugu – matraci.

Trille un Lēna dzīvo nelielā Norvēģijas ciematā un abi deviņgadīgie bērni ir kaimiņi. Viņu raksturi atšķirīgi, Trille ir nosvērts, turpretī Lēna ir aktīva, brīžiem pārgalvīga. Režisors Jānis Znotiņš šoreiz veidojis izrādi pēc norvēģu rakstnieces Marijas Parras grāmatas „Vafeļu sirdis” motīviem. Rakstniece bērnu literatūrā debitēja 2005. gadā un viņas grāmatām piemīt īsts skandināvu literatūras gars – drosme, draudzība un fantāzija. Tas viss arī darbā „Vafeļu sirdis”, kas latviešu valodā iznāca 2016. gada un to tulkojusi Jolanta Pētersone.

Jānis Znotiņš atklāj, kā notikusi literārā darba izvēle: viņš lasa grāmatas, kuras viņam iesaka un parasti, ja uzreiz sajūt, ka ir materiāls izrādei, tad ir skaidrs, ka jātaisa. Ja ilgi lasa, tā ir zīme, ka var arī nekas nesanākt.

Grāmatā visi notikumi stāstīti no Trilles skatupunkta, izrādē tos atklāj meitene Lēna, ko atveido Laura Siliņa.

“Grāmatā varonis ir puišelis Trille, kas stāsta par savām bērnības atmiņām, mūsu izrāde ir kā viņa bērnības draudzenes Lēnas atbilde grāmatai, tam, ko viņš aprakstījis, vai tā bijis,” skaidro Jānis Znotiņš.

Izrādē ir viens rekvizīts – matracis, kas ir arī kolēģis aktrisei. Matracis izrādē vēl ir arī zirgs, gumijas laiva, ragaviņas, arī puika Trille.

“Man patīk tāds minimāls teātris, kas rosina iztēli gan skatītājiem, gan pašiem mums strādājot. Grāmata sākas ar to, ka viņa nokrīt uz matrača un tas izglābj viņai dzīvību. Tad vienā dienā noliku sevi fakta priekšā, ka visa izrāde jāuztaisa vienam aktierim ar matraci,” stāsta Jānis Znotiņš.

Aktrise Laura Siliņa stāsta, ka izrādē Lēna jau ir pieaugusi sieviete, kura atceras savus bērnības notikumus un atgriežas laikā, kad viņai bija deviņi gadi. Viņa atceras arī daudzus citus svarīgus momentus un tas veidojas kā terapeitisks process.

Šobrīd galerijā „Istaba” aktīvi tiek spēlētas četras izrādes bērniem. Trīs Jāņa Znotiņa iestudējumi un Reiņa Suhanova izrāde-radošā darbnīca „Teātris ir visur”. Spēles laukums galerijā „Istaba”, lai arī neliels, rosina fantāziju. Un vēl svarīgi zināta, ka izrāde paredzēta bērniem vecumā no 5 līdz 10 gadiem.

Tuvākās „Vafeļu sirdis” izrādes galerijā „Istaba” - 17., 18. un 24.martā.