11. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisināsies konference "Varas Latvijā. No senlaikiem līdz valstij", kurā par valstiskuma vēsturi Latvijā dažādu gadsimtu gaitā runās vēsturnieki un sociālo zinātņu pārstāvji.

Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā ir viens no veidiem, kā citādāk domāt par valstiskuma rašanos un attīstību Latvijas teritorijā – atzinis Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, kurš viesojas Kultūras Rondo studijā, lai pārrunātu konferences "Varas Latvijā. No senlaikiem līdz valstij" idejas.

Konferencē uzstāsies vēstures eseju autori, kuri piedalās 2016. gadā uzsāktajā individuālo grantu programmā "Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā". Šīs programmas mērķis ir apzināt un izvērtēt valstiskuma vēstures slāņus Latvijā sociālajā, kultūras, ideoloģiskajā, valsts tiesību, politiskajā un ekonomiskajā kontekstā, analizēt sakarības, kuras veidojušas vai netieši ietekmējušas Latvijas identitāti un latviešu nācijas valstsgribu, kas īstenojās 1918. gada 18. novembrī. Esejas tiks apkopotas grāmatā, kuru paredzēts laist klajā šī gada beigās.