Marta sākumā kļuva zināms Latvijas Nacionālās Dizaina gada balvas ieguvējs – datu vizualizācijas rīks „Infogram”. Otro vietu ieguva izstādes stendu dizains ”Civilizācijas nospiedumi”, savukārt trešajā vietā ierindojās bērnu balansa ritenītis „Brum brum”. Pašlaik Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apskatāmi un ikvienam novērtējami 20 dizaina ideju īstenojumi, noris arī skatītāju balsojums. Pavisam konkursam tika iesniegti 147 pieteikumi, ko izvērtēja starptautiska žūrija. 

Izstādē, kur katram iesniegtajam darbam veltīts atsevišķs stends ar aprakstu, dizaina priekšmets vai risinājums daudzos gadījumos vizuāli redzams un pat aptaustāms. Arhitektūras un dizaina kritiķe Kristīne Budže jau novērojusi, ka arī šīs izstādes apmeklētājiem saprotamāki ir tie dizaina risinājumi, kas praktiski lietojami.

1.vieta. Datu vizualizācijas rīkus „Infogram”, autors „infogram”

“Tas ir vairāk profesionāļiem, kas ikdienā nodarbojas ar lielu datu apjomu.„Infogram” lietotāji ir pasaulē lielākie laikraksti, kas apstrādā datus. Moderns produkts. Komanda ir tik veiksmīga, jo viņi uzreiz domā plašāk nekā tikai Latvijas tirgus. Tas jāsaprot visiem ar dizainu saistītiem. Tad būs iespēja izvairīties no Latvijas dizaina “nelaimēm” - lielā cena, nav iespējams pavairot lielā skaitā, jo tirgus maziņš,” analizē Kristīne Budže.

Kritiķe uzteic arī žūrijas darbu, jo visi trīs uzvarētāji ļoti dažādi. Kam “infogram” nav saprotams un šķiet ļoti tāls, tiem labāk saprotams ir bērnu divritenis.

2. vieta. Izstādes stenda dizains „Civilizācijas nospiedumi”, autore Ilze Kalnbērziņa-Praz.

Balvai bija pieteikti vairāki izstāžu dizaina varianti un arī četri iekļuva finālā.

“Latvijas dizaina spēcīgākās jomas ir izstāžu iekārtojums, grafikas dizains un grāmatu dizains. Mazliet ir žēl, ka Dizaina balvas spektrā nav grāmatu dizaina. Pietrūkst. Varbūt nebija pieteikts, jo viņiem ir sava dizaina balva “Zelta ābele”. Liekas, ka tā ir joma, kurā Latvija ir spēcīga. Arī izstāžu dizains. 24 izstāžu iekārtojuma pieteikumi balvai - tas ir daudz. Tas norāda uz to, ko ikdienā varbūt nepiedomājam, ka dizainam daudz ir valsts pasūtījumu. Tās ir valsts institūciju vai iestāžu iniciētas izstādes lielākoties,” uzskata Budže.

3. vieta. Bērnu balansa ritenītis „Brum brum”, autors Krišjānis Jermaks.

“Katram saprotams, kur te ir dizains, kur potenciāls ražošanai, kas varētu pirkt,” norāda Budže. “Arī šim noiets ir pārsvarā ārzemēs, jo Latvijā cena salīdzinoši augsta. Dizains pievilcīgs un saprotams, un dizainu padarīt saprotamu nav viegls uzdevums. Tā ir veiksme.”

Pievēršoties citiem balvas finālistu lokā iekļautajiem darbiem, Budže vērtē, ka “ir patīkami, ka pārstāvēts ļoti saprotams dizains, piemēram, “Vaidavas” keramikas trauki, kas ir dizains, ko katrs var atļauties. Patīkami, ka ir tik plašs spektrs, ka arī ikdienišķi māla trauki ir novērtēti”.

Izstāde sniedz daudzpusīgu ieskatu Latvijas dizainā, jo pārstāvēti arī interjeri, vides objekti, ir arī viens modes dizaina pārstāvis. Arī izstādes apmeklētājiem iespēja balsot par viņiem tīkamākiem dizaina risinājumiem. Vērojumi liecina, ka skatītāji balso par saprotamiem priekšmetiem.

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma līdz 9.aprīlim, bet pēc 9.aprīļa Latvijas Nacionālā dizaina gada balvas darbi apskatei būs pieejami citviet Latvijā un ārvalstīs.