Turpinām stāstīt par Latvijas Literatūras gada balvai nominētajām grāmatām, un šodienas uzmanības centrā – bērnu literatūra. Ropažu vidusskolas 1. klases skolēni Haralds, Alise, Dārta, Kārlis un Rūdolfs izvēlējās pastāstīt par Zanes Zustas grāmatu „Ucipuci domā ārpus kastes”, bet ieskatu žūrijas darba aizkulisēs arī šīs kategorijas sakarā sniegs žūrijas eksperts, rakstnieks Osvalds Zebris.

Kategorijā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" Literatūras gada balvai nominēta arī Rūtas Briedes grāmata "Kaiju karalienes noslēpums", Andras Manfeldes "Kurš no mums lidos" un Paula Bankovska īsstāstu krājums "Kur pazuda saimnieks".

“Āķis bērnu grāmatā visdrīzāk ir spēja uzbūvēt alternatīvo pasauli tādu, kura ir neticama, un tādu, kurai ļoti gribas ticēt,” atzīst Osvalds Zebris. “Ja balansu izdodas uzbūvēt starp reālo un izdomāto pasauli, darbs ir paliekošs un bērniem patīk.”

“Bērnu grāmatas savā ziņā kļūst nopietnākās, jautājumi, ko autori atļaujas apskatīt, ir ne tikai jautri notikumi, bet arī vientulība, nāve un citas lietas problēmas, ko autori pamanās elegantā veidā ielikt bērniem paredzētajā pasaulē,” vērtē Zebris.

Viņš min Paulu Bankovski, kurš grāmatā bērniem turpina tendenci, kas ir izteikta arī latviešu prozā, tā ir darbu saistība ar vēsturi. “Arī Andras Manfeldes darbs uztverams daudzējādi, ir arī slānis par nopietniem jautājumiem feini ielikts,” atzīst Osvalds Zebris.