Valmierā mākslas  galerijā “Laipa” skatāma ekspozīcija ar trimdas mākslinieka Osvalda Rožkalna darbiem, kurai tās rīkotāji devuši nosaukumu „Dialogi”. Tā ir gleznotāja un scenogrāfa trešā personālizstāde, jo savas dzīves laikā mākslinieks nesarīkoja nevienu solo skati. Izstādi “Dialogi” papildina apgādā „Mansards" nule izdotā grāmata “Trešā atgriešanās”.

Mākslinieka Osvalda Rožkalna trešā atgriešanās Latvijā ir bijusi iespējama, pateicoties viņa tuviniekiem un mākslas zinātniekiem  Ingrīdai Burānei un Mārim Brancim. Atgriešanās liecinieki ir izstāde un grāmata. Tās autori atzīst, ka trešā atgriešanās uzskatāma par kārtas skaitli noteiktā ciklā, kurā mākslinieka dzīve un darbi nav šķirami. Osvalda Rožkalna pirmā atgriešanās dzimtenē notika 1989. gadā, kad viņa pelnu urna tika apglabāta Rīgas Meža kapos. Otra – 2013. gada februārī, kad Berga bazāra galerijā „Arte”, pateicoties audžumeitas Rutas Burkardes uzņēmībai, tika sarīkota neliela piemiņas izstāde. Trešā – visplašākā darbu ekspozīcija bija skatāma E. Smiļģa Teātra muzejā 2016. gada pavasarī. Tagad to turpina izstāde galerijā „Laipa” Valmierā.

Valmierā Rožkalna darbi harmoniski sadzīvo ar gaišajām galerijas telpām. Ekspozīciju iekārtojot, galerijas „Laipa” vadītāja Karlīne Cercina ir atradusi veiksmīgu risinājumu. Darbi izraudzīti kopā ar Ingrīdu Burāni, vadoties no tēmas – dialogi.

Cercina atklāj, ka izstādē blakus ir gan zīmējumi, gan eļļas darbi uz audekla. „Parasti nejauc tos kopā, bet te organiski veido ansambli un savstarpējo dialogu,” bilst Cercina.

"Spēcīgs kā mākslinieks un personība, interesanti vērot, kā meklēja sevi un variācijas mākslā, kā sevi izpaust. Toņkārtās nav tradicionāls, bet latviešu Pikaso," Rožkalnu raksturo Cercina.

Lielākā daļā Rožkalna darbu atrodas pie viņa ģimenes Vācija Vircburgā. Māris Brancis atklāj, ka atvesta ceturtā daļa viņa darbu. Ekspozīcijā galerijā "Laipa" ir redzami 59 darbi, tā ir vēl plašāka ekspozīcija, nekā bija Teātra muzejā. Daļa Rožkalna darbu - scenogrāfijas un zīmējumi - ir nodoti Teātra muzejam, daļa Pasaules latviešu mākslas centram Cēsīs.

Rožkalns ir vidzemnieks, dzimis Smiltenē, liela daļa viņa radošās dzīves bijusi saistīta ar teātri, gan strādājot par dekorāciju izpildītāju Latvijas Nacionālā operā 30. gados, gan zīmējot Putlosas un Zedelgeimas kara gūstekņu nometnē, gan veidojot ietērpus izrādēm Vircburgas pārvietoto personu nometnē, gan strādājot vēlāk Vircburgas teātra mākslinieku līdz 1972. gadam.

Osvalda Rožkalna mākslas  darbu izstāde „Dialogi” Valmierā mākslas galerijā „Laipa” skatāma līdz 10.novembrim.