Latvijas Nacionālā vēstures muzejā 2018. gada 3. maijā atklās 60 Latvijas muzeju kopīgi veidotu izstādi, kas veltīta izstāde simtgadei „Latvijas gadsimts”. Tā būs aplūkojama līdz 2021. gada maijam, kaut vai tāpēc ne tik bieži neizdodas kopā redzēt tik daudz muzeju krājumus un parādīt atšķirīgus rakursus par Latviju. Par Latvijas muzeju kopīgo izstādi, kurā vienkopus varēs apskatīt izcilas Latvijas muzejos saglabātas vēstures liecības no visiem novadiem un Rīgas un kas atspoguļos Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā, mēģinot atbildēt uz jautājumu – kas ir Latvija. Kultūras Rondo studijā saruna ar izstādes veidotājiem: Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītāju Tomu Ķikutu, Latvijas Kara muzejs pārstāvi Juri Ciganovu un Latvijas Nacionālais mākslas muzeja pārstāvi Gintu Gerhardi-Upenieci.

"Izstādē būs dažādas ievirzes stāsti par Latviju, ekspozīciju veidos 10 posmi, kas ļaus paskatīties katru Latvijas vēstures posmu no netipiska rakursa. Piemēram, par 20. gadiem stāstīs māksla, par 50. gadiem – kolhozs, stāstot par to, kas ir Latvija," atzīst Toms Ķikuts.

Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar citiem muzejiem stāstīs par Neatkarības izcīnīšanu, nosargāšanu, atjaunošanu un arī abiem pasaules kariem, jo Neatkarības karš radīja Latvijas valsti, tikai tad valsts varēja attīsties. Juris Ciganovs atzīst, ka vairāku muzeju ekspozīcijā ir unikālas un neatkarības lietas par neatkarības tēmu. Izstādē, piemēram, varēs aplūkot Latvijas Centrālās padomes memorandu.

Ginta Gerharde-Upeniece atklāj, ka, ilustrējot, kāpēc latviešu kultūra ir tik nozīmīga, būs izstāde izstādē. 1920. gadā bija Rīgas mākslinieku grupas izstāde Pilsētas mākslas muzejā. “To nevar restaurēt, bet tā būs atsauce par šo izstādi. To sāks ar ideju, ka mākslinieki un ne tikai viņi tajā laikā bija tuvi valsts dibināšanai. Tas arī raksturo Latviju - vara ir kopā ar mākslu un māksliniekiem. Būs arī fotogrāfijas un materiāli, kas ilustrē šo laiku,” skaidro Ginta Gerharde-Upeniece.