Latvijas Radio bigbends – vakar, šodien, rīt. Kultūras Rondo, atskatoties uz pusgadsimtu Radio bigbenda darbībā un gaidot svētku programmu, saruna ar maestro Raimondu Paulu, kurš atzīst, ka ir bigbenda padomnieks, bigbenda direktoru Māri Briežkalnu un māksliniecisko vadītāju Kārli Vanagu.

4. novembrī Latvijas Radio bigbends atzīmēs savu 50. dibināšanas gada dienu ar muzikāliem svētkiem Rīgas Kongresu namā.

“Var runāt par diviem bigbendiem, to, kas bija līdz 1996. gadam un pēc 1996. gada,” sarunas laikā bilst Māris Briežkalns. “Iepriekš bigbends bija studijas orķestris. Katru dienu strādāja Latvijas Radio studijā, mēģināja, veica ierakstus, kad nāca pārmaiņu laiki, vajadzēja pārkvalificēties par koncertbigbendu.” Tas nozīmē, ka nepietiek nospēlēt skaisti un virtuozi notis, ir arī publikas reakcija jāsaprot, skaņas dizains svarīgs.

Latvijas Radio bigbendu jeb toreiz Latvijas televīzijas un radio estrādes un vieglās mūzikas orķestri 1966. gadā dibināja Ringolds Ore, kura kompozīcija arī ievada bigbenda piecdesmitgadei veltīto raidījumu Kultūras Rondo. “Kā mūziķis viņš bija augstā līmenī. Viens no pirmajiem, kas sāka strādāt ar radio orķestri. Daudz laba izdarījis pašos sākumos,” Ringolda Ores paveikto raksturo Raimonds Pauls.

Orķestris darbojas līdz 1996. gadam, kad to likvidēja. 2012. gadā darbu sāka tagadējais Latvijas Radio bigbens, ko vada Kārlis Vanags. Latvijas Radio bigbends šodien tie ir 18 jauni profesionāli mūziķi. Žaneta Jaunzeme-Grende, kura tajā laikā bija kultūras ministre, teikusi: bigbends Maestro tā ir tāda vērtība taisām augšā, atklāj Briežkalns. Šobrīd bigbends darbojas Latvijas Koncertu paspārnē ar mājvietu Latvijas Radio.

“Esam saglabājuši ne tikai svarīgu, bet leģendāru mūzikas vienību,” uzskata Briežkalns.

“Visi mūziķi darbojas vēl kaut kur. Prieks, ka bigbends viņiem prioritāte, ka pārējais tiek pakārtots. Laba sajūta redzēt, ka dalībnieki bauda cits cita spēli, solistus, iedvesmojas, tā ir patiesa muzicēšana,” par saviem mūziķiem bilst Vanags. Savukārt par gaidāmo jubilejas koncertu Vanags saka, ka tas ir iemesls nedaudz atskatīties uz laiku, kad nebijām klāt. Orķestris ir gados jauns un tā ir iespēja iedziļināties mūzikā, kas toreiz skanēja. "Gandarījums un laba sajūta, ka esam daļa no tā," tā Vanags.

Daudz bigbenda izaugsmei devuši starptautiskie sadarbības projekti. “Spēlēdami kopā ar pasaules zvaigznēm viņi momentāli aug. Tas jūtams,” mūziķus vērtē Pauls. 

Bigbends ir muzicējis gan ar Kurtu Elingu, gan ar Džo Džo Meieru, gan "New York Voices", Džeimsu Morisonu un tas daudz devis skanējuma profesionalitātei.

"Mūziķi nebaidās celt grūtas lietas" bilst Briežkalns un kā apliecinājumu min kādu e-pastu no britu mūziķa, kurš raksta, ka bigbends skan lieliski, jums ir brīnišķīgi improvizatori un jautā

Kāpēc BBC orķestris nevar tik brīnišķīgi spēlēt, ka Latvijas Radio bigbends?

Jubilejas koncerta pirmajā daļā retrospekcija par Latvijas Radio bigbenda labākajiem jaunlaiku projektiem - latviešu tautas dziesmas Džeimsa Morisona apdarē un Latvijas Radio bigbenda mūziķu oriģinālkompozīcijas no programmas “Latviešu džeza svīta”, kā arī skaņdarbi no bigbenda patrona Maestro Raimonda Paula jaunākās koncertprogrammas “Depresija”, kas ir komponista un latviešu kulta grupas “ODIS” mūzika 1990. gada kinofilmai ar tādu pašu nosaukumu – “Depresija”. Šo jauno, bigbendam veltīto, aranžējumu tapšanā piedalījies grupas “ODIS” mūziķis un komponists Raimonds Macats, kurš kā viessolists piedalīsies koncertā.

Koncertā otrajā daļā dzirdēsim Latvijas Radio bigbenda ārzemju draugus, ar kuriem kopā kolektīvs priecējis daudzus klausītājus izpārdotās koncertzālēs Latvijā. Uz skatuves kāps amerikāņu vokāliste Čaina Mozes (China Moses), amerikāņu vokālists un ģitārists Alans Hariss (Allan Harris) un zviedru trompetists Lase Lindgrens (Lasse Lindgren). Solistu un bigbenda izpildījumā skanēs skaņdarbi no programmām “A Tribute to BB King”, “Veltījums džeza dīvām”, “A Tribute to Nat King Cole” un “Veltījums Djūkam Elingtonam un džeza dižgariem”.

Klausītājus koncerta abās daļās priecēs arī solisti Intars Busulis un Kristīne Prauliņa.