Svētki tēlniecības sabiedrībai – to saka par izstādi „Ceļš”, kura pašlaik aplūkojama Rīgā Svētā Pētera baznīcā. Jāpiebilst, ka tēlniecības izstādes Sv. Pētera baznīcā tiek rīkotas kopš 1991.gada, taču šajā Latvijas simtgades reizē izstāde rāda Latvijas tēlniecības attīstību no vecmeistaru darbiem līdz mūsdienām. Izstādē pārstāvēti ap 50 autoru, rādot vairāk nekā 150 darbus. Lai arī izstāde atklāj tēlnieku dažādo domāšanas veidu, stilu un rokrakstu, vienlaikus iespēja redzēt tik raksturīgo Latvijas tēlniecībai.

Tēlniecības izstādē „Ceļš” apmeklētāju uzmanību virza sarkanas krāsas ceļa motīvs, izstādes kuratore un ekspozīcijas iekārtotāja Ligita Breģe ved skatītāju pa tēlniecības ceļu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.

„Šajā telpiskajā vidē ir bagātīgs fons, šī būtu tā reize, kad sakoncertēt uzmanību uz ekspozīciju izmantojot noformējumu kā vertikālas joslas, kas iezīmē ceļa konceptu, kas ir arī izstādes nosaukums. Iedod virzību no pirmsākumu laika līdz laikmetīgai tēlniecībai,” skaidro Ligita Breģe.

Izstādes senākie vēsturiski nozīmīgie darbi nāk no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājuma. 20.gadsimta pirmajai pusei raksturīgās konstruktīvisma tendences iezīmē tēlniecības viena no pamatlicējiem Emīla Meldera darbs „Kūlīšu sējējs”, kas iezīmē 20.gadsimta pirmajai pusei raksturīgās konstruktīvisma tendences. Par izstādes tendencēm stāsta Latvijas mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins.

Izstādē arī darbi, kas līdz šim nav plašākai publikai rādīti, nav bijuši publiski apskatāmi citās ekspozīcijās. Igors Dobičins norāda, ka ikviens darbs izstādē raksturu latviešu tēlniecības varēšanu, kā arī katra mākslinieka devumu. Dobičins arī bilst, ka izstādē mazāk ir iezīmētas tēlniecības laikmetīgās tendences, mūsdienu elpa. Taču vecmeistaru darbi ir pamats, kas parāda laikmetu saikni.

Latvijas simtgadei veltītā izstāde „Ceļš” Rīgas Sv. Pētera baznīcā skatāma līdz 26.augustam.