Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) atklāta studentu veidota izstāde “Bez vārdiem”. Izstādes dalībnieki ir glezniecības, keramikas, scenogrāfijas un mākslas zinātnes studenti, turklāt viņus vieno arī personiska draudzība. Izstādes iekārtojums un darbi skatītājus uzrunā sajūtu līmenī, ļaujot mākslu uztvert ar cilvēkam pieejamām maņām.

Studentu izstādes atklāšanas dienā tās veidotājus, arī izstādes kuratoru Uldi Pētersonu Latvijas Radio sastop ar darbarīkiem rokās – krāsojot, urbjot un iekārtojot izstādi. Jau ienākšana izstādē sola pārsteigumu.

“Spēlēšanās ar telpu, ar to arī sākās pamatideja, kad tika uzbūvēta scenogrāfija. Kad uzzinājām, ka esam ieguvuši tiesības rīkot šo izstādi, studenti sāka strādāt pie darbiem,” skaidro Uldis Pētersons.

Kopš 2016.gada Latvijas Mākslas akadēmija saviem studentiem piedāvā pieteikt izstāžu projektus konkursā “Piepildi LMA izstāžu zāli ar labu saturu”. Konkursa kārtībā tiek izvēlēta izstāde, tā ir arī lieliska prakse studentiem pašu spēkiem to organizēt.

“Izstāde jāskatās nevis ar prātu, bet ar sajūtu pieredzi. Viena ir mākslinieka sajūtu pieredze un tā, ko viņš liek uz audekla vai citā medijā, un jebkurš skatītājs ir ar savu sajūtu pieredzi – zināšanu, sajūtu, vizuālo. Abām pieredzēm saslēdzoties rodas kaut kas jauns,” atzīst Uldis Pētersons.

Izstādes autori ir trīs glezniecības studenti – Ansis Rozentāls, Kristaps Priede un Reinis Bērziņš, keramikas studente – Kristīne Nuķe-Panteļejeva un scenogrāfijas students – Ilmārs Šterns, kurš pašlaik mācās Šveicē un visam seko līdzi attālināti.

Kurators Uldis Pētersons arī ir LMA students Mākslas zinātnes un vēstures apakšnozarē, strādā Kuldīgas mākslas rezidencē kā galvenais kurators.

Izstādes iekārtošanas brīdī sastaptais Glezniecības nodaļas students Ansis Rozentāls atklāj, ka darbs radās pēc sarunas ar vecomāti, kura teikusi, ka laukos visi cilvēki skatās debesīs, pilsētā – uz zemi. Darbu balsta šajā principā, ka ir debesis, uz kurām var skatīties laucinieki un zeme, uz kuru var skatīties pilsētnieki.

Reinis Bērziņš arī ir topošais gleznotājs, viņš aktīvi darbojas pie izstādes iekārtošanas, bet par saviem darbiem bilst, ka tos izstādei radījis abstraktus par dziļākas jēgas vai esības meklējumiem. “Tā ir vizuālā māksla un darbā ieliec vizuālā līmenī to sajūtu, kad darbs ir gatavs, ir grūti par to runāt. Darbi abstrakti, skatītājam pašam ir iespēja tulkot, ir interesanti, kā katrs cilvēks uztver vienu lietu,” bilst Reinis Bērziņš.

Šajā izstādē mākslinieku radītie darbi satur viņu sajūtu pieredzi, kas izstādē tiek konfrontēta ar skatītāja individuālo pieredzi. Šīm pieredzēm mijiedarbojoties, skatītājs gūs iespēju paraudzīties uz apkārtējo pasauli, un sevi jaunā perspektīvā.

“Interesanti pavērot reakciju, kā cilvēki reaģēs, cik daudz un ko viņi ieraudzīs, tas atklāsies vēlāk sarunās. Redzēs, vai tas, ko mēs esam gribējuši parādīt, būs tas, ko viņi ieraudzījuši,” tā kurators Uldis Bērziņš.

Studentu veidota izstāde “Bez vārdiem” apskatāma Mākslas akadēmijas 1.stāva izstāžu zālē līdz 21.oktobrim.