Latvijas Nacionālā bibliotēka 5. stāva izstāžu zālēs sagatavojusi izstādi "Laiku atspulgi senos manuskriptos". Tajā redzami unikāli paraugi no rokrakstu krājuma, kurā atrodami vairāk nekā 26 tūkstoši glabājamo vienību. Skatītāja acīm atklājas ārēji spilgti raksti un attēli, slavenību autogrāfi un latviešu kultūras vēstures klasikas jaundarbu pirmteksti.

Izstāde „Laiku atspulgi senos manuskriptos” iekārtota divās zālēs. Pirmā no tam krēslaini aptumšota, izgaismotos skapjos ievietoti senie retumi. Vēsture kā noslēpums. Izstāde to mazpamazām kliedē. Uz vienas sienas mainās senas fotogrāfijas, kurās atklājas Latvijas vēstures svarīgie pieturas punkti. Uz citas – tumšais fons izceļ krāsainus teiksmainus augus un ziedus. 

“Tās ņemtas no zīmējumu albuma, zīmējumu albumi un ziedu un augu zīmējumi jau kopš 16. gadsimta bija ļoti populāri Rietumeiropā,” skaidro izstādes koncepcijas un tekstu autore, LNB galvenā bibliogrāfe Lilija Limane.

Izstādē aplūkojamos zīmējumus LNB ieguvusi jau darbības sākumgados, kad saņēma daudzu baltvācu muižnieku pamesto muižu materiālus. 1919. gadā muižnieki devās uz Vāciju un pameta savus krājumus.

Lilija Limane jaunajai ekspozīcijai atlasīja materiālus kopā ar savu kolēģi Ināru Buci. Meklēja pašus svarīgākos un savdabīgākos. Katrs eksponāts ar savu izcilību. Piemēram, Jāņa Endzelīna un Kārļa Mīlenbaha latviešu valodas vārdnīcas manuskripts.

“Ir neskaitāmas burtnīcas Mīlenbaha rokrakstā ar Endzelīna labojumiem un papildinājumiem. Arī kartotēka, kur uz nelielām zīmītēm valodas materiāli, ko dažādi cilvēki iesūtījuši, lai valodnieki varētu savu darbu veikt. Es to vērtēju līdzīgi Krišjāņa Barona latvju dainu iesūtījumiem,” norāda Limane.

Limane iepazīstina arī ar kādu nošu izdevumu rokrakstā. Tas ir Baumaņu Kārļa un Ausekļa sastādītais krājums “Dziesmu vītols”, kas 1877. gadā jau bija sagatavots izdošanai, bet cenzūra pēdējā brīdī to aizliedza. Šajā izdevumā saglabājies viens no agrīnākajiem Latvijas himnas pierakstiem.

Izstādē izkārtoti vairāki manuskripti, kas saistīti ar latviešu literatūras attīstību. Rokrakstos var redzēt Ernesta Dinsberga, Ausekļa darbus, Krišjāņa Valdemāra vienu no agrīnajiem darbiem – poēmu vācu valodā „Daba un cilvēki”, Veidenbauma dzejoļus nezināmas personas norakstā, Raiņa Ziemassvētku dzejolīti, kas tapis 20. gadu beigās pēc atgriešanās no trimdas, kā arī citu Latvijas kultūrai svarīgu cilvēku darbus.

„Laiku atspulgi senos manuskriptos” fascinē dažādu gadu vēstulēs, ko rakstījuši cilvēki dažādos laikos. Skatām autogrāfus un rokrakstus – Vilis Plūdons raksta Jānim Kārkliņam, Romāns Suta raksta Benitai Ozoliņai, Doku Atis – savai iecerētai Karlīnei Grasei, Viktors Eglītis – Artūram Bērziņam, Anšlavs Eglītis – Martai Grimmai, Jānis Klīdzējs no ASV raksta vēstuli Stepanam Seiļam no trimdas.

Klīdzēja vēstulē redzami sarkani pasvītrojumi. LNB darbinieki sākumā domājuši, ka tās saņēmējs Stepans Seiļs pasvītrojis to, kas šķitis svarīgāks. Atklājies, kas pasvītrojumus veikusi čeka laikā, kad atņēmusi Seiļam viņa manuskriptus.

Otra izstādes telpa ir gaiša. Tomēr ar noslēpumu, bilst Lilija Limane un ierāda, kā atverama kāda atvilktnīte – aptumšota. Tajā iekšā 13. gadsimta vācu dzejnieka Strikera uz pergamenta ar roku rakstīts dzejolis.

„Laiku atspulgi senos manuskriptos” izceļ arī itāļu mākslas grāmatu ar franču rakstnieka Stendāla piezīmēm, 1806. gada gaļas izcirtēja amata zeļļa diplomu, Polijas karaļa Vladislava parakstītu lēņu grāmatu ar smagu piekarinātu zīmogu sarkanā krāsā, senkrievu un senebreju rokrakstus, tibetiešu rokrakstu, 100 gadus vecu apsveikumu mandarīnu valodā no Ķīnas. Lilija Limane atkal atver lādīti… Tajā dominikāņu klostera noteikumi ar ziloņkaula rotājumiem uz vāka. Tas ir liels retums grāmatu iesējumiem. Vēl citā atvilktnītē ielikta 16. gadsimta Zāļu grāmata, kas savā laikā bijusi ļoti populāra. Šādas grāmatas bijušas gan iespiestas, gan ar roku pārrakstītas, tajās varēja lasīt zāļu receptes, padomus ārstniecībā un pat horoskopus.

Ekspozīciju „Laiku atspulgi senos manuskriptos” papildina dzimtu pētniecība – dzimtu koki un ģerboņi, kā arī vizuālas liecības par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Rokrakstu krājuma rašanos un attīstību.

Ekspozīcija "Laiku atspulgi senos manuskriptos" būs skatāma līdz 27. augustam.