Šajā nedēļā Lūznavā notiek laikmetīgās dejas festivāls “Vides deja”. Festivāls jau astoto reizi pulcē horeogrāfus, dejotājus un dejas mākslas mīļotājus, lai kopīgi piecu dienu laikā radītu jaunas vides dejas performanes.

Jau otro gadu laikmetīgās dejas festivāls “Vides deja” notiek Rēzeknes novada Lūznavā. Festivāla dalībnieki – horeogrāfi un dejas entuziasti – Lūznavā ieradās svētdien, lai līdz piektdienai, 10. augustam, kopīgi radītu vides dejas iestudējumus. Festivāla pamatā ir vide, kas kļūst par vides dejas performanci, par izrādes scenogrāfiju.

“Tēmu nosaka vieta, kurā mēs darbojamies, pagājušo gad tika veidotas performances iedvesmojoties no cilvēku stāstiem, no muižas vēstures, protams, no mūsu personīgajām attiecībām. Arī bērni iedvesmoja, jo viņi izstāstīja, kādas spēles viņi šeit spēlē, un tas arī iedvesmoja māksliniekus uztaisīt performances,” stāsta festivāla organizatore Lilija Lipora.

Festivālā piedalās ap 40 dalībniekiem, tie ir gan profesionāli dejotāji, gan dejas entuziasti. Starp dalībniekiem arī vietējie, kuri ikdienā saistīti ar deju. Ar dejotājiem strādā profesionāli horeogrāfi, kuru vadībā tiek radītas jaunas vides dejas performances.

Lai taptu dejas iestudējums, tiek atrasta vieta Lūznavas teritorijas robežās. Festivāls tā ir iespēja ļauties brīvībai un radošumam.

“Tas, ko mēs esam ar manu grupu runājuši, ka tu vari izrauties no savas ikdienas. Vides deja ir tas, ka mēs ierodamies vidē un mēs dodam to, ko tā konkrētā vide spēj dot, telpa, kas mūs uzrunā, iedvesmo. Tā brīvības sajūta, ka tev ir jārada, ka tev ir jābūt tādā ļoti ciešā procesā ar pārējiem cilvēkiem. Tā intensitāte un tā enerģijas apmaiņa, ir brīnišķīgi,” stāsta horeogrāfe Rūta Ronja Pakalne.

Savukārt horeogrāfs Guntis Spridzāns kopā ar trim dejotājam atradis performances vietu mežā.

“Vides dejas manā skatījumā ir viena no vissarežģītākajām, jo vide kā mežs ir ļoti pierasta vide, kur vispār atrodas cilvēki, un to atrisināt ir mans festivāla uzdevums,” norāda horeogrāfs Guntis Spridzāns.

Festivāla laikā skatītājiem būs iespēja vērot jau iestudētas dejas izrādes, filmu vakarus un vēl citus notikumus, kas ieskauti dejas mākslā. Šajā vakarā būs latviešu un laikmetīgās dejas vakars, kura sākumā tiks dejotājiem tiks ierādīti latviešu folkloras deju soļi, kas, dejai attīstoties, mainīsies, ļaujoties deju partneriem, telpai un mūzikai.

Tāpat būs iespēja redzēt dejas izrādi, šajā vakarā dejotāji no Latvijas Kultūras akadēmijas piedāvās laikmetīgās dejas izrādi “CheekToCheek’’ ("Vaigs pie vaiga"). Savukārt piektdien festivāls noslēgsies ar vismaz sešām jaunradītām vides dejas performancēm un dejas izrādi “Tava māte pie manām durvīm”, kurā duets no Ungārijas izdejos šķietami bezjēdzīgo laiku, kas rodas no ikdienas sajūtām un situācijām.