Aprīļa sākumā Rīgā atvērta jauna mākslas galerija – "LOW", to vada māksliniece un pasniedzēja Maija Kurševa. Galerijas telpas atrodas Avotu apkaimē – Rīgas daļā, ko mākslu mīļotāji, neraugoties uz Ģertrūdes ielas teātra ilgo darbošanos, atklāj lēnām. Galerijā uz īsu brīdi – uz vienu nedēļu – aplūkojama  jaunā mākslinieka, arī komiksu un zīnu izdevniecības „Popper” dalībnieka Oskara Veilanda izstāde "Punkts zem i".

Mākslas galerijas telpu ar dūcošu ritmisku skaņu piepilda viens no Oskara Veilanda darbiem, viņš pētījis punktu laikā un telpā, un skandas parūpējas par punktu, ko var dzirdēt.

„Punkts zem i ir vārdu spēlē,” bilst Oskars Veilands. „Mēs zinām teicienu „salikt punktus uz i”, bet par to, kas ir punkts zem i ir jāpadomā. Tā ir arī izstādē – ir jāpadomā.”

Veilanda darbi ir ļoti asprātīgi un ar interesi veidoti, ļauj nodarboties ar minējumiem par punkta, taisnes un plaknes attiecībām. Piemēram, pie sienas it kā piediegts papīrs – tā virspusē dūrieni veido simetriskas šuves, bet vietā, kur materiāls ir it kā notrūcis vai norauts, redzama odere – taisnās līnijas veido slīpi diegi, kas parasti paliek neredzami. Par to, ka darbi ir ļoti precīzi un tā teikt – "izrēķināti", stāsta Mākslas akadēmijas profesors Ojārs Pētersons. Viņš norāda, ka izstāde ir jaunā mākslinieka diplomdarbs un ir jāskatās kontekstā ar diplomdarba tekstu, kas padara ekspozīciju daudz nopietnāku un "paceļ" augstākā līmenī.

„Oskars vienmēr ir izcēlies reizē ar ļoti eksaktu domāšanu, paralēli ar juteklisku, vieglu domas gaitu, kas izpaužas zīmējumos. Tās divas pasaules, kurās [viņš] dzīvo, bet abās ļoti stabili,” vērtē Ojārs Pētersons.

Zīmējuma un komiksa pusē var ielūkoties, atverot Veilanda izstādes ceļvedi, kur nav teksta – tikai piktogrammas. Ceļvedis drukāts turpat galerijā – kā stāsta Maija Kurševa, galerijas telpas bija vajadzīgas ne tikai zīna un citu "Popper" izdevumu gatavošanai un, protams, izstādēm, kam Rīgā telpu esot maz, bet arī risogrāfam – specifiskam vienas krāsas printerim, kuram raksturīgs neregulārs raksts jeb punktu sistēma.

Galerijā izstādītos darbus nevar skatīt ilgi, tikai nedēļu, viena no izstādēm vispār bija tikai divas dienas, jo mākslinieks tā vēlējās. Galerija nav muzejs, kas var atļauties mēnesi ilgu izstādi – apmeklētāju nav daudz un tas būtu izšķērdīgi, turklāt Maija Kurševa uzskata, ka notikumu Rīgā nav tik daudz, un ja interesē, tad laiku atnākt, var atrast. Savukārt mākslinieku, kuri vēlētos rīkot izstādi, pietiek.

„Fokuss ir laikmetīgā māksla, grafiskā māksla, zīmējums un ilustrācija. Gribas vairāk atbalstīt jaunos māksliniekus, kuriem nav izstādes bijušas, nav pieredzes, līdz ar to viņus īsti nezina, lai būtu iespēja parādīt savus darbus plašākai publikai,” par galeriju stāsta Maija Kurševa.

Tāpat esot gribējies, lai māksliniekam ir pietiekami daudz laika strādāt, lai nav sajūtas, ka darbu izstādīšana ir konveijera tipa aktivitāte. Maija Kurševa arī atklāj, ka mākslinieki palīdz arī to vietu uzturēt un padarīt labāku - viens ielika tualetei durvis, otrs – nokrāsoja griestus. „Mēs viens otram palīdzam,” bilst Maija Kurševa.

Oskara Veilanda izstādi "Punkts zem i" galerijā LOW vēl var pagūt aplūkot līdz 16. jūnijam, bet drīz pēc tam, mēneša beigās jau nākamais notikums – pasākumu sērija, kur sadarbosies mākslinieki un tekstu autori, un to, ko katrs pāris būs izveidojis, skatītāji varēs novērtēt tikai vienu dienu.