Dabas daudzveidība, tās krāšņums, varenība un reizē trauslums rosinājis horeogrāfu un deju skolas „Dzirnas” māksliniecisko vadītāju Agri Daņiļeviču veidot muzikālu dejas fantāziju „Mana daba”. Izrādei oriģinālmūziku radījuši Justs un „Tax free” mūziķi, kuri uzsver radošo garu, kāds valdījis darba tapšanas laikā, un cik ļoti iedvesmojuši dejotāji. Izrādē liela loma scenogrāfijai un gaismu māksliniekiem. Pirmizrāde jau 27. janvārī deju skolas „Dzirnas” zālē. Vairākas izrādes paredzētas februārī, katru nedēļas nogali – piektdienās un svētdienās.

“Viss sākās ar vīzijām, sākās eksperimenti ar dinamisko scenogrāfiju un visādu dabas stihiju ilustrācijas un arī dziļāka jēga. Viens, ko gribam ar šo darbu pateikt – cik mēs, cilvēki, kā dabas daļa esam slikti,” skaidro Agris Daņiļevičs.

“Nevaru aizmirst, ka visos pasaules okeānos 10 – 20 metru biezumā peld cilvēku saražotie mēsli 153 Latvijas teritoriju lielumā. Tas mani šokēja. Sāku domāt, ko lai kopā darām un ko lai darām kā mākslinieki, lai atgādinātu cilvēkiem par dabas varenību un reizē trauslumu. Tā radās tēlojums - muzikāli dejiska fantāzija.”

Agris Daņiļevičs pozitīvi vērtē sadarbību ar mūziķiem un atzīst, ka viņam patīk, kā puiši redz viņa vīzijas. Izrādē mūzika skanēs dzīvā izpildījumā un mūziķi atradīsies balkonā.

“Pats interesantākais, ka mēs ar deju terminoloģiju esam uz jūs, Agris ar mūzikas teoriju ir uz jūs, bet atradām abām nozarēm saskari. Pats interesantākais, ka ir ideja un nākamā dienā tas, kas vakar bija tikai vārdi, šodien ir mūzika, deja un jau vizuāli izskatās. Interesants fenomens, kā veidojas sinerģija starp diviem mākslas veidiem,” stāsta Dominiks Jarmakovičs.

Justs Sirmais piebilst, ka tas bijis liels izaicinājums veidot mūziku dejai un tā arī pirmā šāda veida pieredze. Kompozīcijas, kas radītas izrādei, ir instrumentāli skaņdarbi. Mūzika radīta, domājot, kā dabas tēmas, ko iedevis Agris Daņiļevičs, pārvērst mūzikā. Bijuši arī “strupceļa mirkļi”, kad nācies skatīties internetā, lai saprastu, kā, piemēram, mūzikā attēlot zemestrīci.

“Sākot ar mazu kāpuriņu, kurš nav mazs, kur paliekam kāpuriņu zem lupas, līdz zemestrīcei, līdz vulkāna izvirdumam, kas ir krietni samazināts. Viss nav viennozīmīgi, noteikti atstājam fantāzijas telpu skatītājiem, katrs varēs ieraudzīt ko grib,” par dabas parādībām un dzīvajām radībām, kas ienāk muzikālajā dejas fantāzijā, stāsta Agris Daņiļevičs.

Viņš arī min, ka scenogrāfiju kustina paši dejotāji. Tāpat arī dejotāji paši arī gaismo izrādi un tā solās būt bagāta ne tikai ar skaņām un kustību, bet arī ar dažādiem gaismas efektiem.

“Šeit arī parādīsies kaut kādi pilnīgi jauni gaismu efekti, pie kuriem zinātnieki strādāja. Uzskatu puišus par zinātniekiem,” Agris Daņilevičs izceļ Normunda Bļasāna un viņa kompānijas gaismu režiju.

Dejas izrādē „Mana daba” piedalās deju skolas „Dzirnas” dejotāji, arī solisti ir paši “Dzirnu” dejotāji. Mūziķi uzteic dejotājus, kas iedvesmo darbam.

“Tur nebūs nekas no tautu dejas, to varu garantēt, kurā deju žanrā to varēs ielikt, nezinu. Ārkārtīgi daudz gadus nodarbojies tautas deju lauciņā, biju nocieties pēc pilnīgas brīvestības. Te nu ir,” atklāj Agris Daņiļevičs.

Veidojot uzvedumu, katram dejotājam bijusi iespēja kļūt par horeogrāfijas līdzautoru, fantazēt, ieteikt un īstenot savas domas lidojumu. Bet kā otrs horeogrāfs līdzās Agrim Daņiļevičam pie šīs izrādes radoši strādājis Kārlis Božs.