“Šī ir viena no lielākajām manām izstādēm,” tā atzīst mākslinieks Māris Čačka, kura personālizstādi “Noteiktie un nenoteiktie dialogi” atklās 19. janvārī Jūrmalā, Mākslas stacijā Dubulti. Tajā varēs aplūkot pēdējos piecos gados tapušos darbu un īpaši šai vietai - Dubultu stacijai - radīts liela izmēra gleznojums. Māris Čačka atzīst, ka viņam ir divas dabas, jo ir gan Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstāžu programmu veidotājs, gan radošs mākslinieks. Abas šīs jomas Māris prot nošķirt.

Mākslas stacijā Dubulti jau atvesti visi darbi, un Kultūras Rondo tur ciemojas laikā, kad zāles 2.stāvā mākslinieks Māris Čačka strādā pie kāda vērienīga gleznojuma.

“Uzskatu, ka daudziem būs liels pārsteigums redzēt Māri Čačku šādā ampluā,” atzīst izstādes kuratore Inga Šteimane.

“300 kvadrātmetri laukums ir gana liels, lai būtu lielie darbi. Lejā ir 10 lielformāta darbi, kas drukāti uz audekla. Runājām ar Ingu Šteimani, ka vajag arī kulminatīvu momentu otrajā stāvā, lai spriedzi un noturību saglabātu un ienestu pavasari,” stāsta Māris Čačka. “(..) esmu vasaras bērns un ar katru mirkli gaidu pavasara atnākšanu, šis ir sava veida izaicinājums.”

Māris Čačka ir grafiķis un darbošanās ar krāsu iznāk horizontālā plaknē. Arī izstādes darbi, kas atvesti no Daugavpils, ir krāsaini, tajos integrēti glezniecības un grafikas paņēmieni.

“Pamatā augstspiedumus veidoju horizontālā plaknē uz grīdas vai galda slāņu slāņiem, šeit sanāk vairāk gleznot, jo ir vertikālā virsma, sanāk rāpties augšā ar visām formām, no kurām tiek iegūts atspiedums uz sienas. (..)

Uz beigām jau ir stadija, kad ir jau ir izlīdzinošais un apvienojošais moments, kad darbs sāk stāstīt savu stāstu,” atklāj Māris Čačka.

Māra darbi ir abstrakti. Cikls, ko redzam izstādē, ir par cilvēkiem, kas māksliniekam blakus, ar kuriem satiekas, no kuriem gūst atziņas, kuri palīdz un bez kuriem iespējams nevar dzīvot.

“Visa ekspozīcija kopā ir vienotā elpā uztverama. Katrs darbs ar savu stāstu un noskaņu, bet viens otru papildina un veido nebeidzamo un nenoslēgto, noteikto un nenoteikto dialoga formu, caur kuru es uzrunāju atnācējus. Kad darbi atradīs citur mājvietu, turpinās dialoga tēmu attālinātos momentos, jo katrs pats ir pašpietiekams, lai dzīvotu savu dzīvi,” uzskata Māris Čačka.

Mākslas stacijas „Dubulti” vadītāja un izstādes kuratore Inga Šteimane uzsver, ka Māris Čačka izmanto abstrakto dimensiju, lai pierakstītu savus iedomu dialogus ar draugiem, paziņām un svešiniekiem. Savukārt mākslinieka un kuratores pazīšanās notikusi sen, bet nozīmīgākā sadarbība bijusi, kad Inga veidojusi Džemmas Skulmes personālizstādi Daugavpilī. Reiz Māris uzaicinājis aplūkot viņa paša darbus.

“Aizbraucu uz Daugavpili un bija liels pārsteigums, ka darbi ir nevis mazi eksperimentiņi, bet nopietna sērija ar nopietnu saturu. Sevišķi mani pārsteidza unikālā tehnika, kuru viņš radījis, krustojot glezniecības un grafikas paņēmienus,” mākslinieku raksturo Inga Šteimane. “(..) Pavēries interesants radošs lauks, balsoties uz tehniku un saturu, ko risina. Ir divi interesanti aspekti. Māris strādā ar tādu tradicionālu, tādu nopelniem bagātu mākslas īpašību kā dekorativitāte, un tas ir nevis dekorējums, bet vizuālās mākslas viens no esenciālajiem punktiem. Māris to ņēmis “uz grauda” tīri konceptuāli. Plus viņš atklāj savus dialogus ar cilvēkiem, kas viņam svarīgi. Bet dara to it kā aiz kadra.

Mani pārsteidz, ka darbi kaut kādā ziņā atgādina drukātas grāmatas sakārtotību, harmoniskumu. Darbi uzbūvēti no zīmēm, kas virknējas, un šajā simbolu virknējumā nonākam pie domām par cilvēkiem, par attiecībām, gan universālākām, gan konkrētām, par ko viņš domājis. Tas ir neparastais, kas māksliniekam izdodas.. Viņš prot ielikt saturu materiālā.”

Māris Čačka vispirms Daugavpils universitātē ieguvis doktora grādu pedagoģijā un tikai pēc tam studējis grafiku. Ir „Grafikas kameras” biedrs un izstādēs piedalās kopš 1997.gada. Bet kopš 2013. gada ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centra programmu direktors.

“Faktiski man ir divas sejas. Cenšos nošķirt darbu no radošā darba. Mans pamatdarbs ir cieši saistīts radošām aktivitātēm, un es ar gandarījumu katru izstādes projektu izloloju. (..) Paralēli ir otrā seja, otrā dzīve, kad attīstu pats savu redzējumu mākslā. Tie ir brīvie brīži, kad to daru,” par sevi stāsta Māris Čačka.

Inga Šteimane atzīst, ka Māris veiksmīgi noliek malā savu vadītāja ampluā un darbojas kā radošs mākslinieks. Un veiksmīgi arī apvieno abas savas darbošanās jomas.

Vēl Māris vēl izrāda lielos darbus. Un kuratore piebilst, ka Māra abstrakto darbu nianse ir īpašs harmoniskums, it kā mierīgi un skaisti veidota pasaule, kurā ir arī liela atvērtība.

Māra Čačkas personālizstāde „Noteiktie un nenoteiktie dialogi” Mākslas stacijā Dubulti būs skatāma līdz 11.martam.