“Sievišķīga, bet viņas sievišķībai piemita tāds asums, pipariņš, viņa nebija liriskā tēlotāja,” tā aktrisi Elzu Radziņu sarunā Kultūras Rondo raksturo teātra zinātniece Rita Melnace.

Melnace arī atgādina, ka Radziņa tagadējā Nacionālajā teātrī ienāca 1954. gada 1. decembrī un tas viņai bija svēts datums. Tāpat viņa min, ka aktrise bijusi interesanta un neparasta personība, kas sevi mērķtiecīgi izveidojusi. “Viņai bija griba, zināja, ko dara, un gāja uz mērķi neatlaidīgi,” bilst Melnace.

Elzas Radziņas personība un aktieriskais talants teātrī, kino un dažādos sarīkojumos sajūsmināja skatītājus vairāk nekā pusgadsimtu. 10. februārī Teātra muzejā atklāja izstādi „Pilnos auļos. Elzai Radziņai - 100”.

“Ja nemaldos pēdējā viņas loma bija iestudējumā “Pilnos auļos”. Izrādes nosaukums ir ļoti simbolisks, kas divos vārdos izsaka visu viņas mūžu - skatuves mūžu, aktrises mūžu un privātās dzīves un sievietes mūžu. Tas bija pilnos auļos, nekad riksī, ne lēni pastaigājoties. Tikai auļos,” Elzu Radziņu raksturo režisors Mihails Kublinskis.

“Elza bija darba rūķis, viņa bija no tām latviešu sievietēm, kas bija darba sieviete, smagi strādāja. Viņai bija ne visai pateicīga personīgā dzīve, viņai daudz sāpēja, bet spēja pārvērst šīs sāpes ne depresīvā iespaidā, bet smēlās spēku, lai to izmantotu skatuves darbos, kur spēlēja ļoti daudz dramatiskas un traģiskas lomas,” atminas Kublinskis.

"Personīgo dzīvi nevazāja līdzi. Daudz redzējām, daudz nojautām. Viņa uzskatīja, ka līdzcilvēkam sevi jādāvā vislabākā formā,” bilst Melnace.

Melnace arī norāda, ka 10. februārī pirms 130. gadiem dzimusi latviešu teātra leģenda Mirdza Šmithena. Abas aktrises – Elzu Radziņu un Mirdzu Šmithenu – saistīja liela draudzība. Melnace atklāj, ka Radziņa, ienākot teātri, izcīnīja vietu pie grima galdiņa kopā ar Šmitheni. Tas viņai bijis ļoti svarīgi. Tāpat Radziņa bijusi pie šaurā pietuvinātā loka, kas katru gadu apmeklēja Šmitheni viņas dzīvoklīti dzimšanas dienā.

Viņas spēlēja ļoti atšķirīgas lomas. Šmithena bija liriskā plāna tēlotāja, Radziņa spēlēja dramatiskus un un asus sieviešu raksturus. Kopīgais – ārkārtīgi temperamentīgas un sievišķīgas.