Parasti valodas jautājumiem uzmanību pievēršam janvāri, jo janvāra otrajā pusē tiek paziņots: Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens. Šoreiz vēl papildus tam notika diskusija „Jauno latviešu valoda”, ko rīkoja interneta žurnāla „Satori.lv” darbinieki. 

Iemesls „Satori.lv” rīkotajai diskusijai bija papildinātā izdevuma „Jauno latviešu valoda” izdošana. Tas ir neliels izdevums jeb vārdnīca, pirmais iznāca 2013.gadā, kuram tagad tapis papildināts izdevums. Tajā lasāmi šķirkļi, kas skaidro kādu jaunu valodā ienākušu vārdu. Tā ir Ilmāra Šlāpina aizraušanās, viņš vācis jaunvārdus jaunu vārdu lietojumu piemērus kopš 1999. gada, izmantojot klasiskas un mazāk klasiskas etimoloģijas metodes.

Diskusijā „Jauno latviešu valoda”, ko vadīja Ilmārs Šlāpins, piedalījās rakstniece Ieva Melgalve, dzejnieks Aivars Eipurs, redaktors Arturs Hansons, skolotāja un dzejniece Iveta Ratinīka, korektore, redaktore, valodas konsultante Guna Kalniņa. Pēc diskusijas Ilmārs Šlāpins secināja, ka aicināti bija domubiedri, tādēļ tāda asa diskusija neizvērtās, taču viedokļu atšķirība vienalga bija.

“Valodai nākas būt elastīgai, jo ir milzīga informācijas aprite par dažādām valodām. Valodai visu laiku jāsastopas ar jaunu un nebijušu. Nākas būt elastīgai, lai turētos laikam līdzi un saglabātu savu struktūru,” izmaiņas valodā vērtē redaktors Arturs Hansons. “(..)

Tie ir labākie brīži dienā, kad ir kāda kļūda, ko tekstā atstāt nevav, bet tā ir interesanta. Valodā vispār ir likumsakarības, kopsakarības un sistēma, un tad ir tā daļa, ko var saukt par rotaļu laukumu, smilšu kasti, viļņu spēlēm, kas valodu uztur dzīvu. Kamēr kaut kas tāds ir, valoda ir dzīva.”

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau četrpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” par gada vārdu atzīts vārds "jaunuzņēmums", par gada nevārdu - "ekselence" ar nozīmi 'izcilība', bet spārnotā izteiciena godā ticis boksera Maira Brieža izteikums „Mans dopings ir mana tauta”.

Žūrijas pārstāve valodniece sociolingviste Vineta Poriņa atklāj, ka visus akcijai iesūtītos vārdus var iedalīt četrās grupās: vārdi, kas raksturo jaunas reālijas, piemēram, vārds “planšetvecāki” - viedierīcēs pārāk dziļi iegrimušie vēcāki vai arī vārds “pēcpatiesība”, kas bijis viens no kategorijā “Gada vārds” iekļautajiem. Otra grupa ir jaunvārds jau esošajām reālijām – vārds “domvedis” viedokļu līdera vietā.

Vai “stambulētāji” – kas raksturo grupējumu, kas ilgojas dejot pēc svešas stabules, nedomājot piekrist dominējošām viedoklim. Trešā grupa – aizstāj angļu un krievu valodas vārdus: “jaunuzņēmums” aizstāj vārdu “startup”, vārds “bliezme” vārda “slams” vietā. Ceturtā grupa sinonīmi: “gājcilvēki” – vārda migranti vietā.

Poriņa atzīst, ka sabiedrības interese pieaug par valodu un akciju, īpaši skolotāju vidū. “Akcija ir iespēja nepiespiestā veidā likt aizdomāties par latviešu valodas kvalitāti,” vērtē Poriņa.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka visu gadu zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi: gadavards@inbox.lv