“Idejai vairāki ierosinātāji. Galvenais – Rakstniecības un mūzikas muzeja topošā ekspozīcija “Dziesma”,” sarunā Kultūras Rondo atklāj Rakstniecības un mūzikas muzeja projekta vadītājs Aivars Madris. “Visām dziesmām būs centrālā loma ekspozīcijas saturā. Sākotnēji projekts bija iecerēts vienlaikus ar ekspozīcijas atvēršanu, bet muzeja rekonstrukcija turpinās.”

“Otrs rosinātājs bija veiksmīgā pieredze ar izlasēm “Strāvoklis” un “Pretējības”, kur, izmantojot Raiņa un Aspazijas tekstus, alternatīvās mūzikas pārstāvji radīja dziesmas,” turpina Aivars Madris. “Organiski dzima ideja, ka varētu kaut ko līdzīgu realizēt, izmantojot jau esošās dziesmas. Doma piedāvāt tekstus kā izejmateriālu mūziķiem."

Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, Rakstniecības un mūzikas muzejs piedāvā kanonisku dziesmu laikmetīgas versijas mūzikas izlasē “Mūsu dziesmas 2.0”. Jaunā gaismā pārradītas dziesmas “Saule, pērkons, Daugava”, “Gaismas pils”, “Aijā, žūžū, lāča bērni”, “Lauztās priedes”, “Tik un tā”, “Mēness starus stīgo”, “Atzīšanās”, “Vairogi”, “Uz skolu”, “Latviešustrēlnieki”, “Mūžu mūžos būs dziesma” un “Viņi dejoja vienu vasaru”. Savu muzikālo ietvaru šiem skaņdarbiem veidojuši mūziķi Tālis un Andris Indāni, Edgars Šubrovskis un grupa “Jūk”, , Kristaps Pētersons, Platons Buravickis, Shipsea, Dj Monsta, muzikālas apvienības “BalssBalss”, “Biezoknis”, “Waterflower”, “Zāle” un “Tesa”.

“Es biju tas, kas jauca visiem prātus, teica, ka var izmantot melodiju, ja tā gribas. Atļāvu vairāk radošo brīvību, izmantot alūzijas un atsauksmes” atzīst komponists Jēkabs Nīmanis.

“Edgaram Šubrovskim ir interesanta versija par "Mēness starus stīgo", kas sastāv no šīs ikoniskās dziesmas vairākām versijām, jo izrādās vairāki komponisti ir rakstījuši ar šo tekstu. Viņš sintezējis kaut ko oriģinālu no jau esošā.”

Jēkabs Nīmanis norāda, ka mākslinieki izvēlēti un izlases dinamika virzīta tā, lai klausītājs nevar paredzēt nākamās dziesmas virzienu. Mākslinieki ir dažādi – tādi, kam mūzika ir profesija, kam vaļasprieks, kas veic performances. “Mēs pārstāvam plašu, varētu teikt, vienaudžu grupu, kuri ir kultūrā aktīvi un kuriem ir viedoklis par šo tēmu. Šis viedoklis ir ļoti daudzveidīgs,” uzskata Jēkabs Nīmanis.

Grupas "Zāle" dalībnieki Marta Kreituse un Pēteris Draguns atklāj, ka tapa dziesmas "Miglā asaro logs" versija. Marta Kreituse bilst, ka šī bijusi vienīgā dziesma, kas viņu uzrunājusi, savukārt Pēteris Draguns atzīst, ka tā izvēlēta izaicinājuma dēļ. Marta Kreituse neslēpj, ka jaunas versijas radīšana bijis izaicinājums, jo populārā melodija ir atmiņā paliekoša.

“Ļoti interesanti, līdz kādam brīdim nav iespējams saprast, vai melodiju var savā galvā pārveidot. Izrādās, ka var,” bilst Marta Kreituse

Izlases prezentācijas pasākumā Kaņepes Kultūras centrā 3. novembrī pulksten 19 uzstāsies Edgars Šubrovskis, Jēkabs Nīmanis, grupa “Biezoknis”, Dj Monsta, Andris Indāns un Platons Buravickis. Ieeja – par ziedojumiem.

Izlasē “Mūsu dziesmas 2.0” iekļautās dziesmas var noklausīties Rakstniecības un mūzikas muzeja mājaslapā.