"Jāņa Rozes apgādā" nākusi klajā Nučo Ordines grāmata "Nelietderīgā lietderīgums", no itāļu valodas tulkojusi Dace Meiere. Literatūrzinātnieka un profesora esejiskās piezīmes vēsta par zināšanu un kultūras svarīgumu ikviena cilvēka dzīvē.

“Grāmata galvenokārt ir domāta studentiem, jaunā paaudze jāizglīto tā, lai spētu pretoties naudas spēkam, lai jaunie cilvēki saprastu, ka cilvēka cieņa un pašceina nav atkarīga tikai no naudas, ko spēj nopelnīt. Cilvēku pašcieņas pamatā ir vērtības, ko cilvēks spēj saprast un īstenot," intervijā Kultūras Rondo atzīst Nučo Ordine.

"Zināšanas un kultūra ir protesta forma pret utilitārismu, kas pieņemas spēkā. Par naudu var nopirkt visu, zināšanas rodas piepūles rezultātā. Zināšanas var apvērst noteikumus, kas valda tirgū," uzskata profesors.

Profesors Nučo Ordine strādā ar studentiem Itālijas dienvidos Kalabrijas Universitātē. Viņš ir viens no pasaules ievērojamākajiem renesanses literatūras speciālistiem, tādēļ tiek aicināts dalīties savās zināšanas arī Francijas, Anglijas un ASV universitātēs. Viesojites Rīgā, profesors tikās ar studentiem Latvijas Universitātē, kur iepazīstināja ar savu darbu “Nelietderīgā lietderīgums”, ko autors nodēvējis par manifestu. Tas radīts, izmantojot ievērojamu filozofu citātus un slavenu rakstnieku pārdomas. To lasot top skaidrs, ka autors tiecas mazināt pasaules apsēstību ar lietderīguma kultu un peļņu, jo tā noplicina garu un apdraud ne tikai skolas un universitātes, mākslu un radošumu, bet arī būtiskākās cilvēces pamatvērtības – cilvēcisko pašcieņu, mīlestību un patiesību. 

“Es neaizstāvu nelietderīgās zināšanas tāpēc, ka tās ir nelietderīgas, es apgalvoju, ka zināšanām jābūt lietderīgām. Jāsaprot, kas ir šī lietderība, par ko domājām," skaidro Nučo Ordine. "Tur parādās dalījums starp tiem, kas uzskata, ka lietderīgs ir tas, kas dod naudu, un starp tiem, kas uzskata, ka noderīgs, kas attīta garu. Cilvēce, kuras pamatā ir tikai nauda ir cilvēce, kurai lemts ieslīdēt atpakaļ barbarismā. Mums jāpatur nerpieciešamība barot ķermeni un barot garu. Mūsdienās zināšanas, kas nepieciešamas, lai barotu garu, tiek uzskatītas par nelietderīgām, jo tās nerada naudu. Piemēram, literatūra, mūzika, arheoloģija.

(..) Grāmata nevēršas pret sabiedrību, kas balstās uz naudu. Nauda ir svarīga, bet tā nevar būt cilvēces mērķis, grāmata atgādina, ka nauda ir līdzeklis, ne mērķis. Peļņa jāizmanto, lai dzīvi padarītu labāku, lai cilvēci apdarītu cilvēcīgāku, bet mūsdienās peļņu izmanto, lai radikalizētu skatījumu uz cilvēci.

Ar profesoru Nučo Ordini saprasties palīdz grāmatas “Nelietderīgā lietderīgums” tulkotāja Dace Meiere.